Drawsko Pomorskie. Rozpoczęły się obchody 720. rocznicy nadania praw miejskich

  • KW
  • 2017-03-09 13:07:33
Drawsko Pomorskie. Rozpoczęły się obchody 720. rocznicy nadania praw miejskich
  • Foto: Adam Cygan

Uroczystą sesją Rady Miejskiej w Drawsku Pomorskim, w środę (8 marca) w ośrodku kultury przy ul. Piłsudskiego rozpoczęły się obchody 720. rocznicy nadania miastu praw miejskich.

Sesja rozpoczęła się od występu Młodzieżowej Orkiestry Dętej ,,Viva Battuta”, która wykonała utwory specjalnie przygotowane na tę uroczystość. Następnie orkiestra odegrała hymn państwowy. Po zakończonym występie muzyków, wszyscy zebrani obejrzeli film promocyjny Drawska Pomorskiego, nawiązujący do jubileuszu 720. rocznicy nadania praw miejskich. Kolejnym punktem było otwarcie uroczystej sesji – przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Drawsku Pomorskim Ireneusza Gendka i powitanie wszystkich zaproszonych gości.

Po zakończonym powitaniu, Przewodniczący Rady Miejskiej zaprosił do zabrania głosu Burmistrza Drawska Pomorskiego Zbigniewa Ptaka. W swoim wystąpieniu Burmistrz Ptak przybliżył rys historyczny miasta. Podziękował wszystkim osobom, które na przestrzeni ostatnich lat miały wpływ na kształtowanie wizerunku Drawska Pomorskiego. Nawiązał do jubileuszu 700-lecia, za którego organizację – z ramienia rady miejskiej – odpowiadał i który odbył się w 1997 roku.

Po wystąpieniu Burmistrza, głos zabrali obecni na sesji goście m.in. Anna Mieczkowska Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Stanisław Kuczyński Starosta Drawski. W swoich przemówieniach przekazali życzenia i gratulacje dla władz Drawska Pomorskiego podkreślając, że dynamiczny rozwój miasta jest dostrzegany nie tylko w województwie zachodniopomorskim, ale również w całej Polsce.

Podczas sesji wręczone zostały tytuły "Zasłużony dla Gminy Drawsko Pomorskie" będące wyróżnieniem i uznaniem nadanym za wybitne zasługi dla rozwoju miasta. Tytuł przypadł osobom oraz zespołom, które przyczyniają się do zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej. Tytuł "Zasłużony dla Gminy Drawsko Pomorskie" otrzymali: Iwona i Kazimierz Pokutyńscy, Krystyna i Piotr Skrzypczakowie, Mariusz Rufkiewicz, Irena Gałązkiewicz, Zdzisław Kawiński, Karol Adam Korczyński, Tadeusz Pilipiec, Zespół śpiewaczy Pomorzanki, Zespół pieśni i tańca DIABAZ.

Wczorajsza sesja była również okazją do wręczenia wyróżnień dla osób, które w szczególny sposób przyczyniają się do krzewienia kultury oraz rozwoju współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego. Wyróżnienia otrzymali:
- Jolanta Pluto-Prądzyńska, Dyrektor Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim,
- Janusz Garbacz, Członek Zarządu powiatu drawskiego,
- Wiesław Piotrowski, mieszkaniec Drawska Pomorskiego, autor wielu wystaw historycznych.
Podczas sesji medal 95-lecia Związku Inwalidów Wojennych RP – w uznaniu zasług na rzecz inwalidów wojennych – otrzymała Irena Kamińska.

Ostatnim punktem uroczystej sesji były występy artystyczne, przygotowane przez laureatów konkursu pn. ,,Drawsko dawniej i dziś”. Za swój występ artyści otrzymali gromkie brawa od publiczności oraz podziękowania od Burmistrza Drawska Pomorskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej.

Zorganizowanie sesji w Ośrodku Kultury w Drawsku Pomorskim przy ul. Piłsudskiego 12 nie było przypadkowe. Budynek został wyremontowany i odnowiony. Obecni na wczorajszej uroczystości mieli możliwość zwiedzenia obiektu, a w szczególności zupełnie odmienionej po niedawnym remoncie biblioteki, obejrzenia ekspozycji pn. ,,Skarby naszej drawskiej ojczyzny” oraz trofeów sportowych Józefa Szmidta – trójskoczka, mistrza olimpijskiego i rekordzisty świata – mieszkańca Zagozdu.

info: Grzegorz Skurczyński, Drawsko Pomorskie

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: