''Wyrażamy głęboki smutek i niepokój zaangażowaniem instytucji kulturalnych i władz Szczecinka w tak kontrowersyjne przedsięwzięcie''

  • KW
  • 2017-03-07 14:36:08
''Wyrażamy głęboki smutek i niepokój zaangażowaniem instytucji kulturalnych i władz Szczecinka w tak kontrowersyjne przedsięwzięcie''
  • Foto: www.heavyrock.eu

Po raz kolejny wraca sprawa koncertu zespołu Behemoth, który wystąpi w Szczecinku podczas tegorocznej edycji Materiafestu. Proboszczowie szczecineckich parafii wystosowali pismo do Burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa, Przewodniczącej Rady Miasta Katarzyny Dudź oraz Dyrektora Samorządowej Agencji Promocji i Kultury Kamila Klimka, w którym wyrazili swój sprzeciw wobec organizacji takiego wydarzenia. Treść listu mogli usłyszeć również parafianie podczas niedzielnych mszy świętych w szczecineckich kościołach.

Behemoth to jeden z najpopularniejszych polskich zespołów metalowych, który uznanie zdobywa również poza granicami kraju. Grupa kierowana przez Adama Darskiego, popularnego Nergala, wystąpi podczas szóstej edycji Materiafestu, co nie podoba się środowisku katolickiemu. Najpierw były podpisy pod protestem w sprawie odwołania koncertu, teraz list otwarty skierowany do włodarzy miasta i organizatorów koncertu. Treść pisma, pod którym podpisali się proboszczowie szczecineckich parafii, usłyszeli również wierni podczas niedzielnych mszy świętych. W piśmie czytamy między innymi:

Obserwując medialną debatę na temat koncertu zespołu satanistycznego, w ramach festiwalu Materiafest w naszym mieście, jako środowiska tutejszych parafii katolickich wyrażamy głęboki smutek i niepokój zaangażowaniem instytucji kulturalnych i władz Szczecinka w tak kontrowersyjne przedsięwzięcie (…). Nie jest tajemnicą, że planowany gość wspomnianego festiwalu, buduje swój przekaz i wizerunek artystyczny na czymś zupełnie przeciwnym niż wspomniane wartości ogólnoludzkie. Ekspresję tej grupy muzycznej cechuje brzydota, obrażanie Boga, Świętych i uczuć religijnych chrześcijan, oraz sianie przy tym nienawiści i nihilizmu. Mamy nadzieję, że organizatorzy przyjmą ten głos osób wierzących i ludzi dobrej woli nie jako akt nietolerancji, ale wyraz prawa do uzasadnionej dezaprobaty i wycofają się z tej głęboko prowokacyjnej i szkodliwej propozycji.  

Nie tyle jestem zaskoczony tym listem, ale nie rozumiem dlaczego był on czytany we wszystkich parafiach na każdej mszy - komentuje sprawę Burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas. To nie ma wiele wspólnego z korespondowaniem i próbą porozumienia się z kimkolwiek. Uważam to za pewną formę nacisku - dodaje. Występ tak znanego zespołu w Szczecinku jest bez wątpienia wielkim wydarzeniem. Behemoth nie gra zbyt często w Polsce, więc taki występ nad Trzesiecko przyciągnąć może tysiące fanów z całej Polski. Ludzie mają prawo słuchać takiej muzyki jaką chcą. Koncert ma być biletowany, nikt przypadkowy tam nie przyjdzie. Kto kupi bilet widocznie chce słuchać Behemotha i przekazu jego piosenek. Katolicy, którzy czują się dotknięci muzyką Nergala i zespołu, nie muszą na ten koncert przychodzić, wręcz im odradzam - podsumowuje burmistrz i zaznacza, że miasto stara się w każdej dziedzinie kultury sprowadzać artystów topowych, a jeśli chodzi o muzykę metalową, której słuchać można podczas Materiafestu, to zespół Adama Darskiego pasuje tam idealnie.

Komentarze (3)

smutek i żal 2017-03-08 08:07

"i zaznacza, że miasto stara się w każdej dziedzinie kultury sprowadzać artystów topowych", jakoś w Szczecinku przez moje lata życia nie widziałem ciekawych gwiazd, głównie metal/rock, a coś bardziej rozrywkowego ? Kalwi i remi? raz na scenie eski, czy tam może dwa...

bodzio 2017-03-08 15:19

Precz z kościelną cenzurą . Przecz z łapami od wolności obywatelskich.

wyborca 2017-03-09 10:56

Trochę tego nie rozumiem, w imię czego ta walka. Burmistrz walczy o występ komercyjnego zespołu i robi to mimo sprzeciwu części mieszkańców. Nie chodzi czy ktoś jest z PIS, PO czy innego ugrupowania, ma 15 czy 85 lat. Szanujmy się nawzajem. Jest tak wiele innych grup muzycznych, których występ mógłby dodać splendoru materiafest. W tym momencie mamy sytuacje że wszyscy rozmawiają o Nergalu, a Materia schodzi na drugi plan. Burmistrz to funkcja którą sprawuje się dla ogółu społeczeństwa, nie jest się Burmistrzem jednej czy drugiej partii tylko Burmistrzem Szczecinka i czasami trzeba wyważyć swoje stanowisko.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: