Będzie mniej dzieci w domach dziecka. Powiat chce zagospodarować budynek placówki

  • KW
  • 2017-03-07 08:47:14
Będzie mniej dzieci w domach dziecka. Powiat chce zagospodarować budynek placówki
  • Foto: TV Gawex

Do 2020 roku liczba dzieci przebywających w domach dziecka ma być zmniejszona o połowę. Wszystko za sprawą ustawy, która w znaczący sposób skupia się na indywidualnym podejściu do każdego dziecka. W szczecineckiej placówce obecnie przebywa ponad 20 dzieci. Jak powiedział nam starosta szczecinecki, w powiecie ta sprawa przedstawia się bardzo dobrze i nie powinno być żadnych problemów z wprowadzeniem nowych rozporządzeń.

Domy dziecka nazywane kiedyś potocznie „bidulami” odchodzą do lamusa. Obecne podejmuje się starania, aby w takich ośrodkach przebywało nie więcej niż 30 dzieci. Do 2020 roku ta liczba będzie jeszcze mniejsza i w efekcie finalnym, w takiej placówce będzie przebywało około 14 dzieci. Jak podkreśla starosta, gdy powstawał samorząd powiatowy, wówczas dom dziecka liczył około 120 dzieci. Liczba ta na przestrzeni lat malała, a aktualnie w szczecineckiej placówce przebywa 21 wychowanków. Obecnie jest taki zapis, że w domu dziecka nie może przebywać więcej niż 30 dzieci. W naszej placówce jest 21 dzieci, a formalnie to 28, ponieważ są wliczane też dzieci przebywające w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych i Młodzieżowych Ośrodkach Socjoterapeutycznych - wyjaśnia nam Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis. Już dziś można zaobserwować konkretny kierunek działań poszczególnych samorządów powiatowych, gdyż wchodzą one bardzo mocno w organizowanie pieczy zastępczej, czyli tzw. rodzinnych domów dziecka. Także powiat szczecinecki uruchamia rodzinne domy dziecka, aby w ten sposób nie umieszczać dzieci w domu dziecka.

Samorząd rozpoczął również poszukiwania różnych podmiotów, celem zagospodarowania budynku po domu dziecka umieszczonego przy ulicy Wiatracznej. Przypomnijmy, znajduje się tam też kilka innych instytucji, takich jak Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Zespół ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności czy też Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Bardzo możliwe, że w budynku za jakiś czas powstanie przedszkole albo jakieś inne przedsięwzięcie.

Nowa ustawa ma stopniowo zmniejszać ilość podopiecznych, którzy mogą razem przebywać w jednej placówce opiekuńczej. Wieloletnie doświadczenia pokazują, że mieszkanie w jednym domu większej liczby dzieci niestety wpływa negatywnie na wychowanie, a przygotowanie ich do samodzielności jest znacznie utrudnione. Podstawą nowych zasad jest oczywiste dla wszystkich stwierdzenie, iż najlepszym środowiskiem do rozwoju małego dziecka jest rodzina. Jeśli nie ma ono takiej możliwości, należy zapewnić mu wychowanie w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka. To jedyne warunki do prawidłowego rozwoju, szczególnie emocjonalnego.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: