Świdwińskie ''Kaziuki'' po raz 25

  • KW
  • 2017-03-06 07:41:48
Świdwińskie ''Kaziuki'' po raz 25
  • Foto: UM Świdwin

Świdwińskie „Kaziuki”, organizowane na wzór jarmarku odbywającego się w Wilnie, doczekały się jubileuszu. W tym roku odbyły się po raz dwudziesty piąty.

Impreza, którą wskrzesili na ziemi świdwińskiej dawni mieszkańcy Kresów Wschodnich, startowała w 1992 roku jako skromny jarmark lokalnych wystawców na hali targowej. W ciągu 25 lat rozrosła się do rozmiarów, które chyba nawet nie śniły się niegdyś jej twórcom. Dzisiaj „Kaziuki” przyciągają wystawców z rozmaitych branż z całej Polski a nawet zza granicy. Od kilku lat towarzyszy im zjazd Kazimierzy.

W tym roku przyjechało aż 83 wystawców. Na straganach można było zakupić między innymi wędliny, obarzanki, chleby, piernikowe serca, palmy wielkanocne, miody, zabawki. Imprezę otworzył starzałem z hakownicy burmistrz Świdwina Jan Owsiak, a artystyczną oprawę zapewniły zespoły muzyczne. Kazimierzy odwiedziły zaprzyjaźnione Krystyny z Koszalina. Prezes Towarzystwa Wilna i Kresów Wschodnich Anna Teresińska przypomniała 25 – letnią  historię „Kaziuków” w Świdwinie z nadzieją, że będą jeszcze wiele lat towarzyszyć mieszkańcom miasta i przyciągać do niego gości z całej Polski. Również w zamku odbyły się „kaziukowe” imprezy – recital Jerzego Garniewicza, występy zespołu „Omen” i wystawa poświęcona jubileuszowi „Kaziuków”.

info: UM Świdwin

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: