[WIDEO] Ponad 40-kilometrowa Ekstremalna Droga Krzyżowa po raz pierwszy w Szczecinku

  • KW
  • 2017-03-02 11:59:45
[WIDEO] Ponad 40-kilometrowa Ekstremalna Droga Krzyżowa po raz pierwszy w Szczecinku
  • Foto: www.edk.org.pl

W kościele katolickim rozpoczął się okres 40-dniowego postu. Dla wiernych jest to czas wyciszenia, zadumy i przygotowania do najważniejszego święta jakim jest Wielkanoc, a także uczestniczenia w wielu nabożeństwach, takich jak np. droga krzyżowa. W tym roku, w ramach takich przygotowań duchowych w Szczecinku odbędzie się także Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to ponad 40-kilometrowa, nocna, piesza wędrówka wiodąca przez konkretną trasę, na której znajdują się poszczególne stacje drogi krzyżowej. Jak podkreślił ksiądz Gracjan Ostrowski, wierni wyruszają razem, ale osobno i mierzą się z wieloma ekstremalnościami. W Szczecinku takie wydarzenie odbędzie się po raz pierwszy 7 kwietnia. Ekstremalność pierwsza polega na tym, że zaczynamy wieczorem, a kończymy rano. Drugi punkt ekstremalności to, że trasa ma minimum 40 kilometrów, trzeci punkt - idziemy w nocy, mierzymy się z bólem, cierpieniem, ciemnością, dźwigamy krzyż. Jest takie wskazanie, aby jakiś krzyż ze sobą zabrać. Może być ten, który mamy na piersi, albo sami go zrobimy. Kolejna ekstremalność to zmierzenie się człowieka z samym sobą -  opowiada Gracjan Ostrowski, wikariusz Parafii pw. św. Krzysztofa w Szczecinku.

Jednak jak się z czasem okazało ten sposób przygotowania zyskał sobie wielu sympatyków nie tylko wśród mężczyzn, ale także wśród kobiet, dlatego organizatorzy postanowili nie ograniczać tego wydarzenia do konkretnej grupy wiernych. Iść może ten, kto czuje w sercu, że chce tą drogę krzyżową przejść (...). Idziemy swoim tempem, mamy mapkę, dostajemy też punkty, gdzie są poszczególne stacje drogi krzyżowej. Na stacji mamy książeczkę z rozważaniami, sami rozważamy, medytujemy, czytamy. To jest ten jeden moment, kiedy możemy być głośno i razem się pomodlić. Pomiędzy stacjami idziemy w milczeniu - dodaje nasz rozmówca.

Ekstremalna Droga Krzyżowa po raz pierwszy odbyła się w 2009 roku. Idea akcji narodziła się w trakcie spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości, a jej twórcą jest ksiądz Jacek Stryczek, Prezes Stowarzyszenia WIOSNA. Dziś, w całej Polsce jest ponad 60 takich tras. Szczecinecka trasa póki co jest jeszcze nieznana. Wiadomo jednak, że przebiegnie dookoła Szczecinka, a jej początek będzie przy Parafii pw. NNMP, natomiast koniec przy Parafii pw. Świętego Krzysztofa. Zapisy na to wydarzenie rozpoczną się 10 marca. To jest ten dzień kiedy publikujemy trasę i każdy, kto zechce pójść zapisuje się przez stronę internetową http://www.edk.org.pl - wyjaśnia ksiądz Gracjan. Można także kontaktować się telefonicznie z księdzem pod numerem telefonu 692 390 647 oraz z Michałem Piasecznym pod numerem telefonu 880 570 789. Więcej informacji znajdą Państwo także na profilu facebookowym EDK – Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: