Nowoczesny szpital w Zakładzie Karnym w Czarnem otwarty

  • KW
  • 2017-02-24 14:44:58
Nowoczesny szpital w Zakładzie Karnym w Czarnem otwarty
  • Foto: Zakład Karny w Czarnem

15 lutego w Zakładzie Karnym w Czarnem otwarto najnowocześniejszy szpital w Polsce. Do placówki, która powstawała przez pięć lat przy współudziale więźniów, którzy byli zatrudnieni przy budowie, będą trafiać skazani z całego kraju, wymagający całodobowej opieki medycznej. Oddział dla osób przewlekle chorych to jedyne takie miejsce w Polsce. Całkowity koszt tej inwestycji to 14 milionów złotych.

W czarneńskim Zakładzie Karnym przebywa aktualnie około 1300 więźniów. Dużą część z nich stanowią osoby starsze, które trafiają do więzienia w podeszłym wieku lub odsiadują wieloletnie wyroki. Takie osoby często potrzebują pomocy medycznej i między innymi z tego powodu na terenie zakładu powstał najnowocześniejszy szpital w Polsce. Jest to nowy oddział szpitalny, oddany do użytku w bieżącym miesiącu, przeznaczony dla skazanych. Powstawał od 2011 roku, budowa trwała etapowo. W tej chwili szpital jest już zasiedlany -  mówi nam kpt. Mariusz Górecki, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Czarnem.

Nowy budynek szpitalny został otwarty 15 lutego 2017. W uroczystym otwarciu wzięli udział między innymi Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński, Poseł na Sejm RP Małgorzata Golińska, Ksiądz Biskup Krzysztof Włodarczyk czy Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Krzysztof Olkowicz. Goście obejrzeli imponujący budynek, który liczy ponad 4 tysiące metrów kwadratowych i kosztował około 14 milionów złotych. Mieliśmy stary budynek, który wymagał ciągłych nakładów, a ten jest całkiem nowy. Jak na wolności, tak w zakładzie karnym, ludzie chorują, dlatego istnieje potrzeba prowadzenia tego typu placówki - dodaje M. Górecki i podkreśla, że szpital wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt i spełniać będzie wymagania nawet najbardziej wymagających pacjentów. Oddział już funkcjonuje i przyjmuje pierwszych pacjentów.

Komentarze (2)

Nick 2017-02-27 08:50

Mój schorowany wujek w ostatnich miesiącach swojego życia kosztował swoją rodzinę 3200 miesięcznie, a tu proszę - nowoczesność i to za darmo.

Bobby 2017-09-07 17:03

Bo Polska to kraj dla oszustów i złodziei

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: