Nowa sieć szkół w Szczecinku ze wstępną akceptacją kuratora

  • KW
  • 2017-02-24 13:01:48
Nowa sieć szkół w Szczecinku ze wstępną akceptacją kuratora
  • Foto: TV Gawex

Nowa reforma oświaty likwidująca gimnazja i wprowadzająca 8-klasowe szkoły podstawowe od samego początku wzbudza wiele emocji. Nie obyło się również bez protestów w tej sprawie. Zdania co do jej słuszności są podzielone zarówno wśród samych rodziców, nauczycieli, jak i polityków. Od początku roku w samorządach trwają dyskusje dotyczące tego, jak ma wyglądać sieć szkół. Miasto Szczecinek taki plan posiada i już wiadomo, że uzyskał on wstępną akceptację kuratora.

Nie da się ukryć, że nowa reforma oświaty to drażliwy temat, zwłaszcza w środowiskach nauczycielskich, które od samego początku nie zgadzają się z jej założeniami. W naszym mieście również nie brakowało wielu emocji z tym związanych, jednak zgodnie z podjętą przez Radę Miasta Szczecinka uchwałą intencyjną od 1 września 2017 roku krajobraz edukacyjny w naszym mieście ulegnie zmianie. Wybraliśmy wariant, który w najmniejszym stopniu jest wariantem dotkliwym zarówno dla dzieci, jak i pracowników, nie tylko pedagogicznych - informuje Tomasz Czuk, Dyrektor Komunalnego Centrum Usług Wspólnych w Szczecinku i podkreśla, że nie ma powodu do obaw.

Sytuacja w Szczecinku będzie przedstawiać się następująco: wszystkie szkoły podstawowe, które do tej pory funkcjonowały na terenie Szczecinka ze szkół 6-letnich, staną się szkołami 8-letnimi. Natomiast jeśli chodzi o gimnazja sprawa przedstawia się nieco inaczej - Gimnazjum nr 3 zostanie włączone w struktury organizacyjne Szkoły Podstawowej nr 7, co jest logicznym ciągiem zdarzeń, gdyż obie placówki funkcjonują w jednym budynku. Gimnazjum nr 2 funkcjonujące w Zespole Szkół im. Jana III Sobieskiego również zostanie włączone w struktury istniejącej tam Integracyjnej Szkoły Podstawowej. Jednak placówka dalej pozostanie Zespołem Szkół, gdyż będzie znajdowała się tam Szkoła Podstawowa nr 5 (powrót do starego nazewnictwa) oraz Gimnazjum dla Dorosłych, które będzie funkcjonowało do 31 sierpnia 2019 roku, a więc do momentu jego wygaszenia.

Co będzie dalej jeśli chodzi o kwestię nauczania dla dorosłych, czy powstanie w Szczecinku szkoła podstawowa dla dorosłych? Na razie nic nie wiadomo. Będziemy o tym dyskutowali na posiedzeniu Miejskiej Rady Oświaty 28 lutego. Ta rada określi swoje stanowisko, które Rada Miasta Szczecinek może wziąć pod uwagę, kiedy dojdzie do dyskusji na temat modelu kształcenia osób dorosłych w naszym mieście - zaznacza T. Czuk.

Pozostaje zatem jeszcze jedna placówka - Gimnazjum nr 1, które jest jedynym gimnazjum funkcjonującym w odrębnym obwodzie i osobnym budynku administracyjnym. Zostanie ono włączone w struktury Szkoły Podstawowej nr 6, czyli powstanie jedna szkoła 8-letnia, która funkcjonować będzie w dwóch budynkach. Klasy od 0 do 4 będą mieściły się na ul. Kopernika, natomiast klasy 5-8 na ul. Armii Krajowej w budynku dawnego gimnazjum.

Z informacji telefonicznych, które uzyskałem z Kuratorium Oświaty w Szczecinie, nasza intencja spotkała się z pozytywną opinią kuratora, więc czekamy na oficjalne potwierdzenia - mówi nam Tomasz Czuk i wyjaśnia, że następnym krokiem w tej sprawie będzie podjęcie uchwały przez Radę Miasta, która musi być podjęta do 31 marca. Jest jeszcze jedno pytanie, które było głównym zarzewiem wszystkich protestów – co dalej z nauczycielami i ilu z nich straci pracę? Chciałbym uspokoić wszystkich nauczycieli, którzy mogą czuć się zaniepokojeni dyskursem toczącym się wokół polskiej oświaty. Jeśli chodzi o nasze miasto to nie będzie, kolokwialnie mówiąc, żadnej ''rzezi'' - podkreśla Tomasz Czuk. Konkretne decyzje dotyczące tego ilu nauczycieli może utracić zatrudnienie ogłoszone zostaną kiedy będzie wiadomo czy część nauczycieli wchodzących w wiek emerytalny będzie chciała już zakończyć karierę nauczycielską, a także wtedy, gdy arkusze organizacyjne będą już w pełni zatwierdzone. Ta kwestia, podobnie jak i koszty tej zmiany, będą znane prawdopodobnie na początku kwietnia.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: