Ptasia grypa opanowana. Rzecznik UM: nie odnotowaliśmy żadnego nowego przypadku

  • Redakcja TV Gawex
  • 2017-02-16 12:42:51
Ptasia grypa opanowana. Rzecznik UM: nie odnotowaliśmy żadnego nowego przypadku
  • Foto: TV Gawex

To bez wątpienia bardzo ważna wiadomość dla mieszkańców Szczecinka. Wirus ptasiej grypy, który na początku roku atakował łabędzie, żyjące na jeziorze Trzesiecko, przestał się rozprzestrzeniać. Od 23 stycznia, kiedy to podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej oficjalnie poinformowano o 7 martwych łabędziach, nie odnotowano kolejnych przypadków zarażeń.

Niebezpieczny wirus H5N8 rozprzestrzeniał się wśród ptactwa w drugiej połowie stycznia 2017 roku. Z powodu ptasiej grypy na jeziorze Trzesiecko znaleziono  7 martwych łabędzi.  Na polecenie urzędu miasta odpowiednie służby błyskawicznie zareagowały na ten problem i sytuacja została szybko opanowana. 
 Mam dla Państwa dobre informacje – od 23 stycznia nie odnotowaliśmy w Szczecinku żadnego nowego przypadku ptasiej grypy, a tym bardziej żadnych przypadków śmiertelnych zarówno wśród łabędzi jak i wśród kaczek, które bytują wokół jeziora Trzesiecko . - powiedział Mateusz Ludewicz, rzecznik UM w Szczecinku.

Mimo, że sytuacja jest opanowana i wydaje się, że wirus ptasiej grypy opuścił Szczecinek pracownicy urzędu miasta trzymają rękę na pulsie i regularnie sprawdzają  miejsca, gdzie bytują łabędzie. Jak mówi nasz rozmówca,  pracownicy Referatu Ochrony Środowiska i Referatu Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego codziennie odwiedzają ptaki, sprawdzają w jakim one są stanie. 

Dzisiaj rozmawiałem z pracownikami tych referatów, mówili mi, że ptaki są w dobrej formie, nie widać wśród nich żadnych objawów apatii, która jest jednym z objawów ptasiej grypy – dodaje M. Ludewicz, rzecznik UM w Szczecinku.

W dalszym ciągu teren przy jeziorze w okolicach Centrum Konferencyjnego Zamek jest odgrodzony. Jak podkreśla rzecznik Urzędu Miasta Matusz Ludewicz, kwarantanna powinna  zostać niebawem zniesiona. 

Ta swoista kwarantanna, a więc odgrodzenie ptaków, które możemy obserwować od końca stycznia powinna niedługo się skończyć. Natomiast decyzja w tej sprawie będzie należała do Powiatowego Lekarza Weterynarii. W tej chwili ptaki są codziennie dokarmiane pszenicą, a co drugi dzień także gotowanymi ziemniakami aby ich stan się poprawił, aby kondycja była jak najlepsza. Sytuacja coraz bardziej się normuje i lada dzień powinniśmy o ptasiej grypie w Szczecinku zapomnieć

Na koniec przypominamy Państwu aby nie dokarmiać kaczek i łabędzi na własną rękę. Zadanie to zostało powierzone odpowiednim służbom, warto dodać, że dodatkowy pokarm w postaci na przykład kawałków chleba może ptakom tylko zaszkodzić. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: