Oskar Lange nie będzie już patronem szkoły w Białym Borze

  • KW
  • 2017-02-15 12:52:32
Oskar Lange nie będzie już patronem szkoły w Białym Borze
  • Foto: TV Gawex

Zespół Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze straci swojego patrona. Zmiana ta wynika z nowej ustawy dekomunizacyjnej, która obowiązuje od zeszłego roku. Na czwartkowej (16.02) sesji Rady Powiatu Szczecineckiego podjęta zostanie uchwała zmieniająca nazwę placówki.

2 września 2016 roku weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy obiektów, budowli czy też urządzeń użyteczności publicznej. Ustawa przewiduje między innymi, że nazwy nie mogą upamiętniać osób, organizacji czy wydarzeń, które symbolizują i propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny. Zgodnie z nowym rozporządzeniem samorządy mają rok od wejścia w życie ustawy, na dokonanie zmian w tym zakresie. Dlatego też Zespół Szkół w Białym Borze straci swojego patrona, gdyż ustawa sytuuje Oskara Langego w gronie komunistycznej elity władzy, o czym wypowiedział się Instytut Pamięci Narodowej w piśmie skierowanym do starosty szczecineckiego z dnia 11 sierpnia 2016 r.

Powstaje więc pytanie, kto zastąpi Oskara Langego w nazwie szkoły? Okazuje się, że nikt, gdyż wedle nowych rozporządzeń zespoły szkół nie mogą mieć imienia. Wyjątkiem jest nazwa własna taka jak np. zespół szkół technicznych. Zmiana ustawy o systemie oświaty wprowadziła zapis, że imię może mieć np. liceum, technikum, a zespół szkół nie może mieć imienia. Pozostaje tylko numeracja - wyjaśnia Krzysztof Lis, Starosta Szczecinecki. Natomiast zespoły szkół, które mają już swoich patronów, mogą odetchnąć z ulgą, gdyż ich ta zmiana nie dotyczy - obecni patroni nadal pozostaną.

W związku z tym, że powiat szczecinecki prowadzi zespoły szkół od numeru 1 do 6, szkoła w Białym Borze zyska numer 7 i ostatecznie będzie nazywać się Zespół Szkół nr 7. Uchwała zmieniająca nazwę placówki zostanie podjęta na najbliższej, czwartkowej sesji Rady Powiatu, co wiąże się z tym, że Oskar Lange już w tym roku nie pojawi się na świadectwach uczniów i absolwentów tej szkoły.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: