''Rolniczak'' pod kuratelą ministerstwa? ''Chcemy wiedzieć jaka będzie wizja rozwoju szkoły''

  • KW
  • 2017-02-08 09:58:32
''Rolniczak'' pod kuratelą ministerstwa? ''Chcemy wiedzieć jaka będzie wizja rozwoju szkoły''
  • Foto: TV Gawex

Jakiś czas temu Ministerstwo Rozwoju Rolnictwa i Wsi zwróciło się z wnioskiem do powiatu szczecineckiego o przekazanie Zespołu Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica w Szczecinku pod swoją kuratelę. Pomysł nie spotkał się z wielkim entuzjazmem ze strony powiatu, niemniej jednak nie został on całkowicie odrzucony. Jak powiedział starosta, aby podjąć taką decyzję potrzebuje odpowiedzi na kilka istotnych pytań, dlatego też w zeszłym tygodniu wysłał w tej sprawie pismo do ministerstwa.

Początkowo pomysł przejęcia popularnego ''rolniczaka'' przez Ministerstwo Rolnictwa spotkał się z negatywną opinią radnych powiatu szczecineckiego. Jednak po rozmowach na komisji edukacji Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis zaproponował, że powróci do zweryfikowania wniosku nadesłanego przez ministra. W związku z tym, w zeszłym tygodniu starosta wysłał pismo uwzględniając w nim kilka istotnych pytań. Chodzi też o to, aby nie tylko przejąć szkołę, tak jak minister napisał, zgodnie z ustawą, ale też w naszym wniosku napisaliśmy, że decyzję podejmiemy wtedy, gdy będziemy mieli więcej informacji albo pewne deklaracje ze strony ministra -  wyjaśnia nam Krzysztof Lis, Starosta Powiatu Szczecineckiego. Z ustawy wynika, że Ministerstwo Rozwoju Rolnictwa i Wsi może prowadzić tylko te kierunki kształcenia, które są związane z rolnictwem. W wysłanym piśmie starosta poinformował ministra jak obecnie wygląda sytuacja w Zespole Szkół nr 6 oraz jakie kierunki są tam obecne prowadzone. Poinformowałem jakie są kierunki w tej szkole, jak wygląda nabór, jakie są klasy. Zgodnie z ustawą nie wszystkie kierunki nauczania prowadzone w tej szkole mogłyby być przejęte przez ministerstwo. Liceum o profilu pożarniczym i ratownictwa medycznego nie mogłoby być prowadzone, stąd pytania, czy minister będzie chciał je wygasić albo czy powiat miałby te kierunki utrzymywać i za ile - dodaje nasz rozmówca.

Jak zaznaczył starosta, w tej sprawie niejasnych kwestii jest sporo, dlatego też w piśmie pojawiło się wiele szczegółowych pytań dotyczących warunków przejęcia lub ewentualnej współpracy pomiędzy starostwem a ministerstwem. Starosta w swoim piśmie poruszył także kwestię internatu, który znajduje się przy Zespole Szkół nr 6 i wymaga gruntownego remontu. Zapytałem w liście także czy minister widzi potrzebę i konieczność uruchomienia internatu przy Zespole Szkół nr 6. Poinformowałem, że taki obiekt jest i potrzeba 4-5 milionów złotych na zagospodarowanie tego obiektu - informuje starosta i podkreśla, że decyzję podejmie dopiero po odpowiedzi ministra na zadane pytania. Nie zależy nam na oddaniu szkoły i niech się dzieje co chce. Chcemy wiedzieć jaka będzie wizja jej rozwoju czy kontynuacja tego co jest. Jeśli kontynuacja, to nie ma sensu żeby się zmieniał organ - przyznaje Krzysztof Lis i deklaruje chęć spotkania z ministrem, aby omówić wszystkie za i przeciw dotyczące przejęcia przez ministerstwo tej placówki.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: