Rozmawiali z burmistrzem o nieporozumieniach w lokalnym środowisku romskim

  • KW
  • 2017-02-01 12:41:15
Rozmawiali z burmistrzem o nieporozumieniach w lokalnym środowisku romskim
  • Foto: TV Gawex

Dzisiaj (01.02) w Urzędzie Miasta w Szczecinku spotkali się przedstawiciele Romów i starszyzny romskiej z Burmistrzem Szczecinka Jerzym Hardie- Douglasem. Powodem spotkania były problemy i nieporozumienia w lokalnym środowisku romskim, które delegaci na czele z Bogdanem Trojankiem chcieli rozwiązać bezpośrednio z burmistrzem.

Romowie w Szczecinku żyją od wielu lat i aktualnie w naszym mieście jest ich około 200. Jak w każdych grupach, także i wśród romów występują pewne podziały i różnice poglądów. Dzisiaj w Urzędzie Miasta Burmistrz Jerzy Hardie Douglas spotkał się z delegacją romską, która chciała wyjaśnić pewne nieporozumienia i problemy środowiska. Główne zarzuty kierowane były przeciwko Związkowi Romów Polskich, czyli szczecineckiego stowarzyszenia reprezentowanego przez Romana Chojnackiego. Uważam, że to było naszym obowiązkiem spotkać się z panem burmistrzem i przekazać informację, żeby Związek Romów Polskich nie występował do urzędów w naszym imieniu. Mamy też problem z salą, świetlicę prowadzi związek romów, gdzie oni z tej sali nie korzystają - powiedział nam Bogdan Trojanek.   

Chojnacki mówi jedno, wy mówicie drugie (...) Ja jestem zainteresowany rozmawianiem z reprezentacją większości Romów szczecineckich, dlatego, że są konkretne problemy i ja te problemy widzę. Czasami są to problemy mieszkaniowe, problemy z przestępczością i tu trzeba w jakiś sposób pomagać. Jest Was dużo, jesteście zauważalną grupą (...) - odpowiedział swoim gościom burmistrz.

Według Romów, którzy dzisiaj spotkali się z burmistrzem, większość środowiska nie należy do Związku Romów Polskich i w żadnym stopniu się z tym stowarzyszeniem nie utożsamia. Dlatego też Bogdan Trojanek, prezes Królewskiej Fundacji Romów zwrócił się do burmistrza, by ten pomógł im i udostępnił lokal, gdzie mogliby się oni spotykać. Burmistrz podczas spotkania zaproponował budynek byłej świetlicy w Trzesiece, który aktualnie nie jest w żaden sposób wykorzystywany. Romowie zaraz po spotkaniu udali się tam, by obejrzeć obiekt i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to na własną rękę go wyremontują i będą prowadzić tam swoją działalność mającą na celu scalanie środowiska tej mniejszości w Szczecinku.

Komentarze (5)

Słoneczko 2017-02-01 14:35

Świetlica Integracyjna Słoneczko dla dzieci romskich i polskich od wielu lat prężnie i owocnie działa codziennie. Kładzie się duży nacisk na edukację wykorzystując coraz to nowsze sprzęty edukacyjne oraz korepetycje w celu pomocy w zdobywaniu wiedzy przez wychowanków świetlicy. Jest to miejsce, w którym dzieci rozwijają swoje pasje i zainteresowania, Spędzają mile czas, co wpływa na integrację. Opiekunki świetlicy pochodzenia romskiego i z otoczenia romskiego, posiadające odpowiednie w tym kierunku wykształcenie wyższe pedagogiczne, starają się zapewniać uczestnikom wiele atrakcji, poprzez organizowanie zajęć tematycznych, imprez okolicznościowych oraz wycieczek. Sala świetlicowa jest wykorzystywana codziennie, nawet w okresie wakacji i ferii zimowych, gdyż taki właśnie jest cel Świetlicy Integracyjnej dla dzieci romskich i polskich w Szczecinku.

KAROLINA 2017-02-02 10:41

Niech Pani tak nie zachwala świetlicy Słoneczko, być może obawia się Pani utraty pracy (zapewne właśnie w tej świetlicy). Z tego co mi wiadomo, nie pracuje w tej świetlicy żadna cyganka, a jedynie osoby z otoczenia romskiego, więc proszę nie wprowadzać mieszkańców Szczecinka w błąd. Jeżeli Starszyzna romska poszła do Burmistrza, mówiąc że Romowie nie chcą być utożsamiani z tym stowarzyszeniem, to proszę na siłę nie wmawiać ludziom, że Stowarzyszenie to tak czysto i uczciwie pracuje. Z tego co wiem to w środowisku romskim Starszyzna ma głos decydujący i trzeba szanować Ich zdanie.

Mama 2017-02-02 13:42

Moje dziecko od ok 4 lat czynnie uczestniczy w życiu świetlicy SŁONECZKO. Jako rodzic potwierdzam prężne działanie tej placówki. Dziecko ma zawsze odrobione lekcje, jest przygotowane do sprawdzianów, a w wolnym czasie gra w gry lub wykonuje prace plastyczne. Dziewczyny pracujące na świetlicy bardzo dobrze wykonują swoją pracę. Z tego co wiem już mają przygotowany cały harmonogram zajęć w trakcie trwania ferii zimowych, który jest bardzo rozbudowany. Polecam wszystkim rodzicom odwiedzić tą placówkę i zapisać swoje dziecko. Jeśli osoby pracujące na tej świetlicy nie są romami to ja jestem "królewną śnieżką" - wystarczy spojrzeć na ich karnację... PS. Panie Trojanek - nie ładnie tak kłamać na łamach naszej Szczecineckiej telewizji. Z wielką chęcią spotkam się z Panem w obecności burmistrza i pokaże pamiątki, zdjęcia mojego dziecka z 4 lat uczestnictwa w świetlicy. WYCIECZKI, KINO, MIKOŁAJKI, KOREPETYCJE, GRY, ZABAWY.... wymieniać dalej ???

Słoneczko 2017-02-02 14:25

Pani Karolino, nie wiem, kim Pani jest, ale na pewno moje miejsce pracy (gdziekolwiek pracuję), nie zależy od Pani ani od Starszyzny romskiej. Jak sama nazwa wskazuje: Świetlica Integracyjna Słoneczko dla dzieci romskich i polskich, wiele mówi o tym, kto powinien w niej pracować. Przede wszystkim, osoby wykształcone w tym kierunku, gdyż praca z dziećmi jest bardzo odpowiedzialną pracą, osoby nie posiadające odpowiednich kompetencji nie powinny znajdować się na takich stanowiskach dla dobra dzieci. Skoro uczęszczają do świetlicy dzieci romskie i polskie, to również pracują w niej osoby pochodzenia romskiego oraz osoby z otoczenia romskiego w celu INTEGRACJI między dziećmi romskimi i polskimi. Czy gdyby pracowały w tym miejscu tylko osoby romskiego pochodzenia, byłaby możliwość szerzenia tolerancji, integracji oraz zwalczania stereotypów między dwiema tak różnymi, a jednocześnie pięknymi kulturami? Myślę, że potrafi Pani sama sobie odpowiedzieć na to pytanie. Serdecznie pozdrawiam

Jony 2017-02-03 06:15

Do roboty wszyscy jak jeden . Napisać o waszych przekrętach ?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: