Niezarejestrowane karty SIM przestaną działać już po północy

  • KW
  • 2017-02-01 10:55:29
Niezarejestrowane karty SIM przestaną działać już po północy
  • Foto: TV Gawex

Obowiązek rejestracji kart SIM wynika z przyjętej w 2016 r. ustawy antyterrorystycznej. Jeśli 1 lutego do godziny 24:00 nie zarejestrujemy swojej karty, zwyczajnie przestanie ona działać.

Jak podaje PAP, podstawowym celem ustawy, w tym rejestracji kart SIM, jest zwiększenie bezpieczeństwa obywateli. Rejestracja kart ma ograniczyć możliwości komunikowania się oraz ukrywania przestępców, także tych, którzy mogą być zaangażowani w działalność terrorystyczną. Aby zarejestrować kartę prepaid, należy przekazać operatorowi telekomunikacyjnemu takie dane jak: imię i nazwisko, numer PESEL lub nazwę, serię i numer dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość. W przypadku cudzoziemców - numer paszportu lub kartę pobytu. Osoby niepełnoletnie, które ukończyły 13 lat, mogą zarejestrować kartę prepaid na siebie pod warunkiem, że mają dowód osobisty. Do rejestracji konieczne jest też podanie numeru karty SIM - można go albo sprawdzić na karcie, albo wysłać specjalny SMS. Rejestracja karty możliwa jest w salonach operatorów, kioskach czy urzędach Poczty Polskiej. 

W Polsce funkcjonuje prawie 55 milionów aktywnych kart SIM, a około połowa a z nich to karty prepaid. Na razie nie wiadomo ile numerów zostało zarejestrowanych, według nieoficjalnych danych operatorów, jest to około 70% wszystkich kart na rynku. Dlatego jeśli jeszcze dziś nie zarejestrujemy numeru "na kartę", po północy będzie on dezaktywowany, co wiąże się z tym, że nie będziemy mogli łączyć się z Internetem, wykonywać i odbierać połączeń, wysyłać SMSów lub MMSów. Trzeba również pamiętać, że tego typu karty nie są wykorzystywane jedynie w telefonach komórkowych. Karty SIM znajdują się między innymi w terminalach płatniczych, automatach vendingowych czy w elektronicznych tablicach informacyjnych na autostradach - te urządzenia również mogą przestać działać, jeśli karta nie zostanie zarejestrowana.

Przepisy ustawy antyterrorystycznej nie określiły limitów kart SIM, które mogą być zarejestrowane na jedną osobę. Nie ma także zakazu ich sprzedaży. W związku z tym w internecie pojawiły się oferty sprzedaży zarejestrowanych już kart SIM. W połowie stycznia internetowy serwis aukcyjny Allegro wprowadził zakaz sprzedaży takich kart. MSWiA ostrzega, że choć nie ma zakazu sprzedaży zarejestrowanych kart SIM, to jednak w przyszłości może to być powodem problemów. Jeśli taka karta SIM zostanie wykorzystana do popełnienia przestępstwa, to konsekwencje ponieść może osoba, na którą karta była zarejestrowana - podaje PAP.

Komentarze (1)

Ggh 2017-02-02 09:57

Banda krea***now tylko utrudniają życie z Internetem im nie wyszło to wzięli się za inwigilację obywateli już nudzi im się i w długości przewraca , nie mają się czyn zająć pożytecznym żeby ludziom pomóc to co rusz wymyślają takie pseudo rejestracje itp.... myślą , że to da większe bezpieczeństwo głów... prawda . To nie służy niczemu innemu jak mieć ludzi w garści i robią sobie szopkę o się z nas śmieją. Ta technologia jeszcze do takiej zguby doprowadzi nic dobrego Z tego nie wyjdzie ...

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: