Żłobek w Czarnem oficjalnie otwarty!

  • KW
  • 2017-01-31 14:48:50
Żłobek w Czarnem oficjalnie otwarty!
  • Foto: TV Gawex

31 stycznia br. o godzinie 12 został oficjalnie otwarty nowy żłobek w Czarnem. W przekazanym nieodpłatnie przez Agencję Mienia Wojskowego budynku byłego wojskowego kasyna, na powierzchni ponad 330 m² stworzono nowoczesną placówkę, w której znajdzie się miejsce dla 25 dzieci w wieku do trzech lat. Wartość przekazanych przez AMW obiektów to prawie 300 tys. zł.

W budynku zamontowano specjalne systemy bezpieczeństwa, m.in. powiadamiania o pożarze, kamery monitoringu, ledowe oświetlenie i czujniki zużycia energii. Dzięki sprawnej współpracy Agencji i gminy Czarne, wsparciu rządowych instytucji oraz uzyskanemu dofinansowaniu w niespełna dwa miesiące powstał jeden z najlepiej wyposażonych żłobków w Polsce. Proces stworzenia tej nowoczesnej placówki dla najmłodszych rozpoczęła pozytywna decyzja p.o. prezesa Agencji Mienia Wojskowego Mateusza Mroza, który w ubiegłym roku wyraził zgodę na nieodpłatne przekazanie gminie dwóch lokali znajdujących się na parterze budynku przy ul. Świerczewskiego 1. Po tym, jak kwietniu ubiegłego roku burmistrz gminy Czarne Piotr Zabrocki zwrócił się do Oddziału Regionalnego AMW w Gdyni z propozycją przejęcia nieruchomości na cele oświatowe, Rada Gminy podjęła stosowną uchwałę, która jest niezbędna przy przekazywaniu nieruchomości Skarbu Państwa z zasobu Agencji na rzecz jednostek samorządu terytorialnego. Również wspólnota mieszkaniowa przychyliła się do wniosku burmistrza, wyrażając zgodę na stworzenie żłobka w budynku. To pozwoliło Agencji na pomyślną finalizację darowizny.

Wiemy, że w Polsce wciąż brakuje żłobków i każda taka placówka, szczególnie w małych miejscowościach, jest na wagę złota. Dlatego - choć jako Agencja Mienia Wojskowego zajmujemy się zakwaterowaniem żołnierzy i sprzedażą lub dzierżawą nieruchomości, których wojsko już nie potrzebuje - staramy się w swojej działalności uwzględniać też interes społeczny i wspomagać samorządy lokalne w ważnych inicjatywach – podsumowuje prezes Mroz. Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami AMW ma możliwość przekazywania nieruchomości m.in.  jednostkom samorządu terytorialnego na cele publiczne. Pod tym terminem rozumiana jest m.in. budowa i utrzymanie pomieszczeń dla urzędów, organów władzy, administracji, sądów i prokuratur, państwowych szkół wyższych, szkół publicznych, państwowych lub samorządowych instytucji kultury, a także publicznych: obiektów zdrowia, przedszkoli, domów opieki społecznej, placówek opiekuńczo-wychowawczych czy obiektów sportowych. Od lat brakowało w Czarnem żłobka. Szukaliśmy miejsca, w którym gmina mogłaby uruchomić taką placówkę. Przychylność Agencji Mienia Wojskowego i szybka decyzja prezesa pozwoliła nam działać. Dlatego dziś możemy się cieszyć, że mamy w naszym mieście najnowocześniejszy w Polsce żłobek. Placówka podczas prowadzonych prac remontowych wyposażona została w specjalne systemy zabezpieczeń – m.in. czujniki dymu powiadamiające o pożarze. Dzięki zamontowanym wewnątrz kamerom monitoringu rodzice będą mogli też zobaczyć, co w danym momencie robi ich dziecko, jak się bawi i czy wszystko z nim jest w porządku – mówi burmistrz Piotr Zabrocki.

Łącznie na remont i wyposażenie żłobka wydano ponad 1 mln 142 tys. zł. Ponad 483 tys. stanowiły środki własne gminy, a prawie 660 tys. zł pochodziło z dofinansowania z rządowego programu ''Maluch''. Rynkowa wartość podarowanej przez AMW nieruchomości to blisko 300 tys. złotych. Pierwsze zajęcia dla dzieci rozpoczną się już 1 lutego br.

info: AMW

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: