Dzień odblasków w Szczecinku

  • KW
  • 2017-01-26 09:38:30
Dzień odblasków w Szczecinku
  • Foto: KPP Szczecinek

W środę (25.01) na terenie całego kraju, po raz pierwszy obchodzony był „Dzień Odblasków”. Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie „Dzień Odblasków” organizowany jest co roku. Udział w wydarzeniu biorą wszystkie podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Do akcji przyłączają się także norwescy celebryci, którzy rozdają odblaski na ulicach miast. Ponadto, wzór i kształt odblasków każdego roku jest przygotowywany przez inną, znaną osobę, a następnie promowany przez nią w mediach. Na przestrzeni lat akcja zyskała wielkie uznanie i bardzo dużą popularność. Celem projektu jest zachęcanie jak największej liczby niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym.

W Polsce „Dzień Odblasków” odbywał się po raz pierwszy. Wydarzenie promowane jest przez znanego rysownika i satyryka Henryka Sawkę – autora rysunków odwzorowanych na opaskach odblaskowych, które wręczane były w ramach środowych działań. Jak wyglądają rysunki Sawki mogli przekonać się również mieszkańcy Szczecinka, którym na ulicach miasta szczecinecka drogówka wręczała odblaskowe, samozaciskowe opaski

Dlaczego element odblaskowy jest niezbędnym elementem naszego ubioru zwłaszcza w porze jesienno-zimowej? Pozwalają one bowiem dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Daje to szansę kierowcy na podjęcie manewru hamowania czy bezpiecznego ominięcia takiej osoby w sposób niezagrażający jej bezpieczeństwu. Pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości ok. 20 metrów. To niejednokrotnie zbyt mała odległość, aby kierujący miał czas na reakcję, czego następstwem są zdarzenia drogowe, skutkujące często śmiercią pieszego.

W 2016 roku szczecineccy funkcjonariusze ujawnili 101 pieszych, którzy poruszali się poza terenem zabudowanym po zmroku bez obowiązkowego elementu odblaskowego. Przypominamy! Za brak elementu odblaskowego poza terenem zabudowanym po zmroku grozi mandat karny – do 100 złotych. W trosce o bezpieczeństwo zachęcamy więc do noszenia odblasków również w terenie zabudowanym.

info: KPP w Szczecinku

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: