Siedem martwych łabędzi. Ptasia grypa w Szczecinku

  • KW
  • 2017-01-23 11:54:49
Siedem martwych łabędzi. Ptasia grypa w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

Ptasia grypa dotarła do Szczecinka. Niebezpieczny wirus H5N8 atakuje łabędzie żyjące na jeziorze Trzesiecko. W ciągu ostatniego tygodnia pojawiły się pierwsze informacje o martwych zwierzętach. Dzisiaj (23.01) w Urzędzie Miasta w Szczecinku zorganizowano konferencję, podczas której wyjaśniono, iż przyczyną takiej sytuacji jest właśnie tak zwana ptasia grypa. W konferencji udział wziął Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas oraz Bogumiła Rybińska, kierownik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

7 martwych łabędzi – to skutek rozprzestrzeniającego się w Szczecinku wirusa H5N8. Jak się okazuje, ptasia grypa znowu atakuje całą Polskę. Odnotowano już ponad 30 ognisk tej choroby, dlatego też w Szczecinku postanowiono jak najszybciej zareagować na sytuację. Ponieważ padło kilka ptaków, zdecydowaliśmy się jak najszybciej wysłać próbki do laboratorium w Puławach, aby się przekonać czy nie jest to ptasia grypa. W tym czasie zarejestrowanych było już w Polsce około 30 ognisk ptasiej grypy wśród ptaków dzikich. Okazało się niestety, że powodem śmierci ptaków na Trzesiecku była również ptasia grypa - mówił podczas dzisiejszej konferencji Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

Najważniejsze informacja dla wszystkich mieszkańców jest taka, że wirus nie jest groźny dla ludzi. Rozprzestrzenia on się przede wszystkim wśród dzikiego ptactwa. To wirus H5N8, który nie jest groźny dla ludzi. Nie odnotowano dotychczas przenoszenia się wirusa z ptaków na ludzi. Może on być jednak groźny dla ptaków hodowlanych. Dlatego nasze działania zmierzają do tego, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się ptasiej grypy na naszym terytorium, na

Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby ptasiej grypy miasto już podjęło odpowiednie kroki. W miniony piątek odbyło się specjalne posiedzenie sztabu kryzysowego, na którym zapadły pierwsze decyzje. Podczas obrad podjęto decyzję o wyznaczeniu obszaru zagrożonego tzw. strefy zapowietrzonej o promieniu 10 km, która obejmuje dużą część gminy Szczecinek. Niezmiernie istotnym jest, aby wspomniany teren został właściwie oznaczony, a informacja o wystąpieniu wirusa oraz środkach ostrożności dotarła do mieszkańców. Zostanie sporządzony wykaz hodowli ptactwa domowego(…) - informuje Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis.

Obecnie plac przy szczecineckim Zamku oraz rzeczce Niezdobna został odgrodzony. Na dzisiejszej konferencji apelowano między innymi o nie zbliżanie się przez ludzi i zwierzęta do ptaków i brzegu jeziora, by nie przenosić ich odchodów oraz o to, by ich nie dokarmiać. Przy ogrodzonym terenie nad jeziorem powstaną także tablice informujące zarówno o wirusie, jak i o zakazie dokarmiania ptactwa.

Siedem martwych łabędzi. Ptasia grypa w Szczecinku

Komentarze (1)

Monika 2017-01-24 13:04

Teraz to prawdopodobnie całe stado jest zarażone. Trzeba uważać na psy, żeby padliny nie poniosły

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: