[WIDEO] Nowy system oświaty. Co dalej z gminnymi szkołami?

  • KW
  • 2017-01-19 14:28:32
[WIDEO] Nowy system oświaty. Co dalej z gminnymi szkołami?
  • Foto: TV Gawex

Nowy system oświaty stał się faktem. 9-go stycznia br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o reformie oświaty, która wejdzie w życie we wrześniu 2017 roku. W chwili obecnej we wszystkich samorządach terytorialnych trwają prace nad nową siecią szkół. Czasu na podjęcie uchwały jest niewiele, dlatego zewsząd słychać propozycje i pomysły na to, jak mają wyglądać szkoły w nowym roku szkolnym. Wczoraj (18.01) na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej, wójt gminy Ryszard Jasionas zaprezentował wstępne ustalenia i propozycje, które wcześniej omawiał na spotkaniu z kuratorem.

Nowa reforma oświaty budzi niemałe emocje szczególnie na obszarach wiejskich, gdzie aż kipi od plotek dotyczących likwidacji szkół. Wczorajsza konferencja w siedzibie gminy Szczecinek została zwołana z między innymi z powodu wielu kontrowersji i spekulacji jakie narosły tuż po tym jak prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wprowadzeniu nowego systemu oświaty. Niektóre z krążących spekulacji były tak bardzo przekonujące, że zaniepokojeni rodzice organizowali nawet w tym celu spotkania. Dlatego też środowa konferencja miała za zadanie rozwianie wszelkich wątpliwości.

Jak podkreślił wójt gminy Szczecinek, Ryszard Jasionas, zadaniem samorządu jest określenie sieci szkół, która będzie obowiązywać od września 2017 roku. Rada Gminy musi podjąć taką decyzję do dnia 31 marca bieżącego roku. Jednak, aby uchwała była wiążąca, musi ona najpierw uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty. Wczoraj wójt spotkał się z kuratorem w celu omówienia wszystkich wariantów sieci szkół w gminie, a jest ich aż 6.

Pierwszy z wariantów zakłada organizację dwóch szkół podstawowych (w Żółtnicy i w Parsęcku) na poziomie klas 1-3, pozostałe byłyby 8-stopniowe. Koszty takiego rozwiązania to 6,5 mln zł. Drugi wariant zakłada pozostawienie w gminie tylko dwóch szkół podstawowych – w Turowie i Wierzchowie. Koszt tego rozwiązania to 4 mln zł. Trzeci wariant zawiera pozostawienie trzech szkół podstawowych – we Gwdzie Wielkiej, Turowie i Wierzchowie i to kosztowałoby ponad 5 mln 200 tys zł. Czwarty wariant zakłada pozostawienie szkół publicznych w trzech miejscowościach – Turowo, Wierzchowo, Gwda Wielka. W pozostałych miejscowościach takich jak Żółtnica i Parsęcko szkoły mogłyby funkcjonować, ale jako niepubliczne. Piąty najbardziej realny i pożądany wariant to pozostawienie wszystkich szkół, jednak nie da się ukryć, że jest to najdroższe rozwiązanie, gdyż kosztowałoby ono prawie 8 mln zł. Szósty wariant najbardziej radykalny zakłada likwidację wszystkich szkół w gminie i scedowanie tego obowiązku na inny samorząd, oczywiście po podpisaniu wcześniejszego porozumienia.

Więcej na ten temat w poniższym materiale wideo. Zapraszamy do oglądania.

Komentarze (1)

andrzej702 2017-01-20 14:01

Witam ! Jak miło popatrzeć na "gwiazdy UG Sz-ek "Słuchanie ich to miód na me serce .Pozdrawiam !

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: