Szpitalny Oddział Ratunkowy wyremontowany

  • KW
  • 2017-01-17 09:36:01
Szpitalny Oddział Ratunkowy wyremontowany
  • Foto: Piotr Rozmus, Starostwo Powiatowe w Szczecinku

Trzy oddziały szczecineckiego szpitala: Pediatryczny, Szpitalny Oddział Ratunkowy i OIOM w minionym roku całkowicie zmieniły swoje oblicze. Całe przedsięwzięcie stanowiło wyjątkowe wyzwanie organizacyjne, techniczne i przede wszystkim finansowe. Łączny koszt przebudowy rzeczonych oddziałów to 9.400.000 zł. Remont SOR i OIOM pochłonął 6.560.213 zł, na które powiat szczecinecki otrzymał 3.280.106 zł dofinansowania z rezerwy celowej budżetu państwa.

OIOM do dyspozycji pacjentów i lekarzy oddano w październiku. Nowy i w pełni zmodernizowany oddział to łącznie trzy sale, w tym sala diagnostyczno – zabiegowa. Wszystkie wyposażone w centrale do podglądu parametrów życiowych każdego pacjenta z różnych kluczowych punktów oddziału. W salach wykorzystane są najnowocześniejsze możliwości organizacji stanowiska chorego, czyli nowoczesne kolumny medyczne zaopatrzone w dojścia gazów medycznych, oświetlenie, elektrykę i media z możliwością instalacji aparatury medycznej (monitory, respiratory, pompy infuzyjne).

16 stycznia zakończono prace na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Fakt cieszy tym bardziej, że całe przedsięwzięcie było niesamowicie skomplikowane pod względem organizacyjnym. Prace trwały prawie rok i składały się z 5 etapów, które wymagały stałej modyfikacji ze względu na to, że oddział cały czas przyjmował pacjentów – mówi lek. med. Anna Olewińska, koordynator SOR/ZRM. Sprawę dodatkowo komplikowały inne prace remontowe. Mam tu na myśli te trwające na Oddziale Intensywnej Terapii, który musiał być w pełni zmodernizowany i przeniesiony, aby prace na SOR mogły się rozpocząć.

Jak wyjaśniła koordynator pracom modernizacyjnym przyświecały trzy główne cele. Finalnie SOR musiał spełnić różnego rodzaju prawne wytyczne, zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia(…) Sprawą absolutnie priorytetową było zapewnieni pacjentom komfortowych i przede wszystkim intymnych warunków, co biorąc pod uwagę specyfikę oddziału wcale nie było łatwe. Oddział wyposażony jest w pokój, który został przygotowany  z myślą o najmłodszych pacjentach, dla których wizyta w szpitalu to zawsze duży stres(…) Bardzo istotnym elementem było stworzenie pomieszczeń, do których pacjenci trafią w zależności od ich stanu. I tak został wydzielony obszar resuscytacyjno – zabiegowy, gdzie przyjmowani są pacjenci potrzebujący natychmiastowej pomocy – kończy nasza rozmówczyni.  

Patrząc na całe przedsięwzięcie należy obiektywnie stwierdzić, iż było ono szalenie trudne, ale gdy przekracza się progi szczecineckiego szpitala trzeba przyznać, że efekt końcowy robi ogromne wrażenie.

info: Piotr Rozmus

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: