Sprawa strażników miejskich wraca na wokandę

  • KW
  • 2017-01-12 14:35:55
Sprawa strażników miejskich wraca na wokandę
  • Foto: TV Gawex

Wraca sprawa strażników miejskich ze Szczecinka skazanych we wrześniu 2016 roku na kary więzienia w zawieszeniu. Jak się okazuje, temat, który ciągnie się od 2014 roku, będzie miał swoją kontynuację. Sąd Okręgowy w Koszalinie rozpatrując apelację zarówno oskarżonych, jak i prokuratora, uchylił wyrok i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania.

Przypomnijmy, początki sprawy sięgają 2014 roku. Wtedy to patrol straży miejskiej podejmował interwencję na placu Wolności w sprawie zakłócania porządku publicznego przez grupę młodych osób. W jej trakcie doszło do nadużycia prawa przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej i zostali za to postawieni przed sądem. Wyrok skazujący na karę więzienia w zawieszeniu zapadł we wrześniu ubiegłego roku, ale jak się okazuje, to nie koniec sprawy. Rzeczywiście, w tej sprawie zapadł już wyrok w Sądzie Rejonowym w Szczecinku, jednak Sąd Okręgowy w Koszalinie rozpoznając apelację zarówno oskarżonych, jak i prokuratora, uchylił zaskarżone wyroki i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania - informuje Sławomir Przykucki, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Koszaliński sąd ocenił, że postępowanie dowodowe nie zostało przeprowadzone w odpowiedni sposób, niektóre wątki sprawy zostały omówione zbyt powierzchownie, a inne całkowicie pominięto. Niektóre zeznania świadków były słabo omówione, nie wyjaśniono dlaczego tym, a nie innym dowodom sąd dał wiarę. Dość istotnym w tej sprawie miał być dowód z eksperymentu procesowego (...) Tymczasem protokół z eksperymentu jest szczątkowy i nie wiadomo jaki był jego wynik - dodaje nasz rozmówca. Niewystarczająco odniesiono się również do innego, bardzo ważnego dowodu, który właściwie spowodował rozgłos sprawy na skalę ogólnopolską. Mowa tu oczywiście o nagraniu wykonanym przez poszkodowanego w czasie zdarzenia. 

Te uchybienia powodują, że cały proces trzech byłych już strażników miejskich musi zostać w całości powtórzony. Nie jest jeszcze znany termin rozprawy, ale na pewno obędzie się ona ponownie w Sądzie Rejonowym w Szczecinku.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: