Kolejny mural powstał w Szkole Podstawowej nr 1 w Szczecinku

  • KW
  • 2017-01-12 09:40:00
Kolejny mural powstał w Szkole Podstawowej nr 1 w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

Nowy mural powstał w Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Szczecinku. Tym razem członkowie grupy Patriotyczny Szczecinek we współpracy ze szkołą namalowali na jednej ze ścian symbol Polski Walczącej, znany przede wszystkim z czasów drugiej wojny światowej. To nie pierwsza tego typu inicjatywa, gdyż już w ubiegłym roku na jednym ze szkolnych murów namalowano podobizny zasłużonych dla Polski postaci historycznych.

Przekonać młodych ludzi do nauki historii wcale nie jest tak łatwo. Zdają sobie z tego sprawę w Szkole Podstawowej nr 1 i dlatego też do tematyki historycznej nawiązują powstające na murach szkoły malunki wykonywane przez członków grupy Patriotyczny Szczecinek. W ostatnich tygodniach na ścianie jednego z korytarzy pojawił się symbol Polski Walczącej. To jest graffiti i taką też funkcję pełnił znak popularnej kotwicy czy też Polski Walczącej w czasie II wojny światowej. Aleksander Kamiński miał już dosyć, że na budynkach na ziemiach polskich znajdowały się swastyki i zaproponował zaprojektowanie znaku podziemia walczącego - wyjaśnia nam Dorota Wiechowska, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 1. Tym znakiem podziemia, który urósł do rangi legendarnego, jest właśnie symbol w kształcie kotwicy - człon w kształcie litery P symbolizuje Polskę, a ramiona literę W, czyli walkę lub „kotwicę” jako symbol nadziei na odzyskanie niepodległości. Pomyślałam, że taki znak, który dzisiaj często jest wykorzystywany w sposób uniwersalny przy różnych okazjach, będzie bardzo dobrze korespondował ze znajdującą się obok salą historyczną. Budzi on spore zainteresowanie dzieci, które zresztą wiele wiedzą o tym znaku - przyznaje D. Wiechowska.   

Znak Polski Walczącej to nie pierwszy patriotyczny mural w tej szkole. W roku 2016 również za sprawą członków grupy Patriotyczny Szczecinek powstał mural, który przedstawia ważne postacie historyczne. Jak zaznacza dyrektor szkoły, Krystyna Dianow, jakiś czas temu padła propozycja aby zagospodarować mury znajdujące się przy szkolnym boisku i wówczas zdecydowano, że uwiecznione zostaną na nich postacie historyczne, w tym między innymi Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik, Bolesław I Chrobry czy Jan III Sobieski.

Dla młodych uczniów Szkoły Podstawowej historia II wojny światowej może się wydawać bardzo trudna i skomplikowana. Jednak tego typu murale mogą spowodować, że już we wczesnych latach edukacji młodzież zainteresuje się tym niezwykle ważnym okresem historycznym naszego kraju. 

Kolejny mural powstał w Szkole Podstawowej nr 1 w Szczecinku

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: