Pierwszy amerykański sprzęt już w Drawsku Pomorskim

  • KW
  • 2017-01-10 13:31:46
Pierwszy amerykański sprzęt już w Drawsku Pomorskim
  • Foto: UM Drawsko Pomorskie

W Drawsku Pomorskim trwa rozładunek amerykańskiego sprzętu wojskowego. Wszystko za sprawą porozumienia zawartego pomiędzy Polską a Ameryką w październiku 2015 roku. Porozumienie otwiera m.in. drogę do stworzenia baz sprzętu amerykańskiego na terenie naszego kraju, tym samym do wzmocnienia obecności sojuszniczej i podniesienia poziomu bezpieczeństwa w Polsce i w całym regionie.

W miniony piątek (06.01) do niemieckiego portu w Bremerhaven przybył pierwszy sprzęt wojska amerykańskiego, który stacjonować będzie m. in. w Polsce. Pojazdy przewiezione zostały konwojami wojskowymi i komercyjnymi. Łącznie w Polsce stacjonować będą cztery tysiące żołnierzy, którzy rozmieszczeni zostaną w Drawsku Pomorskim, Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Amerykańskie brygady będą przebywać w Polsce i w innych krajach w ramach operacji Atlantic Resolve. Żołnierze i sprzęt od lutego br. zaczną dyslokację w regionie, aby ćwiczyć z europejskimi sojusznikami. W pierwszej zmianie, która potrwa dziewięć miesięcy, udział weźmie 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (Armored Brigade Combat Team – ABCT) z 4. Dywizji Piechoty w Fort Carson w Kolorado. 

W najbliższą sobotę (14.01) w Żaganiu odbędzie się powitanie amerykańskich żołnierzy z udziałem przedstawicieli MON i ambasady USA.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: