Trzy podmioty zainteresowane kupnem szczecineckiego PKSu

  • KW
  • 2017-01-05 07:30:06
Trzy podmioty zainteresowane kupnem szczecineckiego PKSu
  • Foto: TV Gawex

Szczecinecki PKS już niedługo trafi w ręce nowego właściciela. Ruszył proces zbycia 96% udziałów spółki. Do tej pory po memorandum zgłosiło się trzech zainteresowanych. Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis jest dobrej myśli, gdyż jego zdaniem stan Spółki PKS jest bardzo dobry, a to w rezultacie może przyczynić się do rychłego zakończenia procesu jej sprzedaży.

We wrześniu ubiegłego roku przedłożono Radzie Powiatu propozycję uchwały o zbyciu udziałów Spółki PKS. Należy podkreślić, że powiat jest właścicielem 96% udziałów spółki, pozostałe 4% należą do pracowników. Jak podkreślił starosta, jej sprzedaż wiąże się z dość skomplikowaną procedurą. Pierwszym etapem było wyłonienie firmy doradczej, która dokonała wycenę spółki, przygotowując stosowne dokumenty. Przygotowano także memorandum, na podstawie którego potencjalny zainteresowany ocenia wartość tych udziałów. Na początku grudnia ogłosiliśmy już przetarg o zbyciu udziałów Spółki PKS Szczecinek. Każdy z zainteresowanych podmiotów ma prawo do kupna memorandum i procedura związana z nabyciem udziałów wiąże się z tym, że około 20 stycznia będą składane oferty związane z nabyciem udziałów spółki PKS - wyjaśnia Krzysztof Lis i zaznacza, że kolejnym krokiem w tym procesie będzie rozpatrzenie złożonych ofert przez Zarząd Powiatu. W chwili obecnej memorandum wykupiły trzy zainteresowane podmioty.

Jak podkreślił starosta, spółka jest w dobrej kondycji, zatrudnienie w spółce jest wystarczające - pracuje tam około 90 osób, posiada kontrakt na przewozy zagraniczne oraz na przewozy dzieci i młodzieży. My pod koniec ubiegłego roku wykonaliśmy ogromną pracę z zarządem spółki, ponieważ spółka ma ogromny portfel w transporcie zbiorowym. Wygrała praktycznie wszystkie oferty jeżeli chodzi o transport na terenie gmin powiatu szczecineckiego w szkołach podstawowych i gimnazjalnych. Z tego tytułu są oczywiście dopłaty przez Urząd Marszałkowski - wyjaśnia starosta.

Niepodważalnym faktem jak również powodem, dla którego powiat zdecydował się na zbycie swoich udziałów, jest to, że spółce są potrzebne środki finansowe na zakup nowych taborów, a na to powiat szczecinecki nie posiada środków. Samorząd powiatowy nie posiada takich środków, aby dokapitalizować spółkę, stąd działania żeby znaleźć inwestora, który ją dokapitalizuje, utrzyma to zatrudnienie, które dzisiaj w mojej opinii jest optymalne, spółka jest dobrze zorganizowana, w nowej bazie, w nowych warunkach, ale niestety, na tę flotę autobusową środków nie ma. W chwili obecnej funkcjonuje tam 14 czy 15 różnych autobusów, co generuje koszty serwisu - dodaje nasz rozmówca.

Ostatecznym terminem, kiedy pojawią się już konkretne informacje dotyczące ofert, ich atrakcyjności dla powiatu jeżeli chodzi o wartość udziałów oraz kiedy mogłoby nastąpić pełne sprywatyzowanie tego podmiotu jest 20-25 stycznia br.

Komentarze (1)

Gość 2017-01-06 08:53

coś tu się nie zgadza stan Spółki PKS jest bardzo dobry. ciekawe z której strony jest bdb

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: