Instalacja UTWS w firmie Kronospan z pozwoleniem na budowę

  • KW
  • 2016-12-20 14:13:26
Instalacja UTWS w firmie Kronospan z pozwoleniem na budowę
  • Foto: TV Gawex

Już wkrótce Kronospan wybuduje w zakładzie w Szczecinku UTWS, czyli innowacyjny, niezwykle skuteczny system ochrony powietrza. Zastosowana technologia pozwoli na znaczną redukcję zanieczyszczeń, zarówno pyłu, jak i lotnych związków organicznych. I właśnie w tej sprawie odbyła się dzisiaj (20.12) konferencja prasowa, podczas której poinformowano, że Kronospan pozyskał pozwolenie na budowę i rozpoczyna inwestycję wartą około 100 milionów złotych.

Na początku 2016 roku firma Kronospan poinformowała mieszkańców o zamiarze wybudowania najnowocześniejszego systemu redukcji zanieczyszczeń powietrza w zakładzie w Szczecinku. Dzięki temu miasto ma się uwolnić od wszelkich uciążliwości odorowych oraz pyłowych. Kończący się właśnie rok był dla firmy okresem przygotowawczym do inwestycji, a jego zwieńczeniem jest otrzymanie pozwolenia na budowę UTWS, o czym poinformowano na wtorkowym spotkaniu, w którym udział, oprócz przedstawicieli firmy, wzięli także Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis oraz Burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas. Otrzymaliśmy od pana burmistrza warunki środowiskowe, a u pana starosty na tej podstawie został złożony wniosek o pozwolenie na budowę UTWS, czyli urządzenia ochrony środowiska. W tej chwili mamy prawomocne pozwolenie na budowę - mówił Krzysztof Aleksandrowicz, Członek Zarządu Kronospan.

Koszt całej inwestycji to około 100 milionów złotych. UTWS jest całym systemem urządzeń ochrony powietrza. W jego skład wchodzi kilka elementów, między innymi: palnik, suszarnia, elektrofiltr czy wentylatory. UTWS jest połączeniem zamkniętego obiegu suszarni obrotowej z wymiennikiem ciepła, z odrębnym obiegiem źródła ciepła i elektrofiltrem. Zadaniem systemu jest po pierwsze: oczyścić gazy odlotowe z pyłu i substancji organicznych, po drugie: wysuszyć zrębki, które są surowcem do produkcji płyt wiórowych.

Obecni na konferencji włodarze miasta oraz powiatu również nie kryli zadowolenia z inwestycji, która zrealizowana zostanie przez firmę w 2017 roku. Myślę, że to jest nazwa, która wkrótce będzie rozpoznawalna w Szczecinku i każdy mieszkaniec będzie wiedział co to jest (...) Dzięki tej inwestycji, najprawdopodobniej już pod koniec przyszłego roku, zaczniemy odczuwać poprawę jeśli chodzi o jakość powietrza - mówił Jerzy Hardie-Douglas, Burmistrz Szczecinka. Natomiast Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis poinformował, że 27 października br. firma Kronospan złożyła wniosek o pozwolenie na budowę z pełną dokumentacją, 22 listopada wydano decyzję pozwolenie na budowę, a 7 grudnia decyzja się uprawomocniła.

Uzyskanie pozwolenia na budowę UTWS to przysłowiowe ''wbicie łopaty'' rozpoczynające bardzo istotną dla mieszkańców Szczecinka inwestycję, której efekty poczujemy najprawdopodobniej za kilka miesięcy.               

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: