Bezpieczne święta ze Strażą Miejską w Szczecinku

  • KW
  • 2016-12-15 12:36:47
Bezpieczne święta ze Strażą Miejską w Szczecinku
  • Foto: Straż Miejska Szczecinek

Święta to szczególny czas, który kojarzy nam się głównie z prezentami i miłą atmosferą. Jest to również okres, kiedy dzieci mają wolne od nauki w szkołach. Młodzi ludzie często w momentach zabaw czy odpoczynku zapominają o swym bezpieczeństwie, dlatego też Straż Miejska w tym zakresie prowadzi pogadanki w szczecineckich szkołach, a także w samej komendzie przy ul. Karlińskiej 15.

Funkcjonariusze mówią z jakimi zagrożeniami można się zetknąć podczas zimy oraz jak postępować, by ich unikać. Rozmawiamy także o miejscach bezpiecznych do zabaw, z dala od ulic czy zbiorników wodnych, o prawidłowym poruszaniu się drogą z wykorzystaniem autochodzika i sygnalizacji świetlnej, a także jak ważne są elementy odblaskowe. W trakcie spotkań przodującym tematem są zasady bezpieczeństwa w kontakcie z wyrobami pirotechnicznymi. By przede wszystkim zachować szczególne środki ostrożności w kontakcie z nimi: tj. osoby niepełnoletnie muszą być pod opieką dorosłych, w odpowiedniej odległości od miejsca, w którym odpalane są fajerwerki, by nie podchodzić do niewybuchów oraz że boją się ich nie tylko ludzie, ale także zwierzęta - wyjaśnia spec. Paulina Peciak-Nazarewska ze Straży Miejskiej w Szczecinku.

Omawiane są także konsekwencje za wszelkie łamanie prawa w zakresie wyrobów pirotechnicznych tj. sprzedaż materiałów pirotechnicznych dozwolona jest tylko osobom pełnoletnim, a naruszenie tej normy jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2. Uczniom interpretowany jest również przepis art. 51 Kodeksu Wykroczeń, w którym opisano czyn polegający na zakłócaniu ciszy, spokoju i porządku publicznego, podlega on karze grzywny do 500 złotych, a także sankcje prawne wobec osób niepełnoletnich używających materiałów pirotechnicznych sprowadzają się do poinformowania Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich, ale również rodziców czy opiekunów prawnych oraz szkoły. Wojewoda zachodniopomorski wydał Rozporządzenie Porządkowe w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych w okresie od 21 grudnia 2016 r. do 4 stycznia 2017 r., wyjątkiem są dni 31 grudnia 2016 r. oraz 1 stycznia 2017 r.   

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: