IV Zjazd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Szczecinku

  • KW
  • 2016-12-12 14:24:28
IV Zjazd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Szczecinku
  • Foto: M. Tadzik

Ochotnicze Straże Pożarne są ważnym elementem systemu pożarniczego w Polsce. W miniony piątek, 9 grudnia w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku odbył się czwarty już zjazd OSP, podczas którego podsumowano mijającą kadencję Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej, a także wybrano nowe władze.

Dzisiaj nie można wyobrazić sobie straży pożarnej bez jednostek OSP. Są one uzupełnieniem Straży Państwowej i w systemie ochrony przeciwpożarowej odgrywają bardzo ważną rolę. W powiecie szczecineckim takie jednostki funkcjonują w każdej gminie. Mamy siedem jednostek zapisanych w krajowym systemie ratownictwa gaśniczego. Jednostki funkcjonują w obrębie gmin, a zarząd powiatowy jest koordynatorem tego, co dzieje się w zakresie OSP na terenie powiatu szczecineckiego - wyjaśnia Krzysztof Lis, Starosta Powiatu Szczecineckiego.

W miniony piątek (9 grudnia) w sali konferencyjnej Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior odbyło się spotkanie podsumowujące mijającą kadencję oraz działania OSP na terenie powiatu szczecineckiego. Trzeba przyznać, że Ochotnicze Straże Pożarne w ostatnich latach bardzo się rozwinęły. Przez wiele lat jednostki te odstawały przede wszystkim sprzętowo. Wyposażenie strażaków z OSP nie było wystarczające, by mogli oni w stu procentach uczestniczyć w akcjach. Jeszcze kilka lat temu OSP to były jednostki, które wyjeżdżały wozami, które nie powinny wyjechać, a od razu powędrować do muzeum. Strażak ochotnik różnił się od strażaka zawodowego tym, że miał o wiele gorsze wyposażenie, a wykonywał wszystkie czynności tak jak strażak zawodowy. Patrząc z perspektywy kilku lat trzeba przyznać, że teraz OSP nie różni się wiele od PSP - wspominał Krzysztof Lis.

Piątkowe spotkanie była to także okazja do spotkania się strażaków, wymiany cennych doświadczeń i znalezienia wspólnej drogi dalszego rozwoju. Bez wątpienia można powiedzieć, że w tym momencie Ochotnicze Straże Pożarne są przygotowane do tego, by działać równie profesjonalnie jak Państwowa Straż Pożarna. Dzięki temu system pożarniczy w Polsce stoi na bardzo wysokim poziomie. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: