Lotniczy parkrun Świdwin wystartował

  • KW
  • 2016-12-12 09:36:43
Lotniczy parkrun Świdwin wystartował
  • Foto: Franek Czarny, Robert Skowron i Patryk Klimas.

W sobotę 10 grudnia 2016r. miała miejsce inauguracja parkrun Świdwin. Tym samym mamy już 40 lokalizacji parkrun w Polsce. Ze względu na przebieg trasy do samolotu i z powrotem oraz fakt, że Świdwin to miasto żołnierzy w stalowych mundurach, parkrun zyskał niepisane miano "I lotniczego parkrun w Polsce".

Na inaugurację przybyli biegacze, rodziny i lokalne media. Pojawiło się także kilka osób z dalekich lokalizacji, którzy za punkt honoru biegacza, stawiają sobie udział w biegu inauguracyjnym nowej lokalizacji – dziękujemy, że byliście z nami. Wystartowało i do mety dotarło 56 osób. Czekały na nich niespodzianki w postaci: słodkiego batona, ciepłej herbaty, darmowego wstępu na basen czy możliwości otrzymania drobnego upominku od władz miasta.

Do statystyk warto odnotować najlepsze wyniki: wśród panów Karol Puszkiewicz z czasem 18 minut, natomiast panie dzielnie reprezentowała nastoletnia Anna Hrycyk z czasem 20,15, co daje świetny wynik współczynnika wieku 78,85%. Mimo lejącego deszczu grono zapalonych biegaczy w różnym wieku, zdecydowało się wziąć udział w inauguracji parkrun Świdwin. Fotograficzną i filmową relację z inauguracji można obejrzeć na stronie www.facebook.com/parkrunswidwin. Specjalnym gościem inauguracji parkrun Świdwin był przedstawiciel centrali parkrun Polska, odpowiedzialny za tworzenie nowych lokalizacji, Grzegorz Tomaszewski, który na co dzień mieszka, pracuje i biega w Poznaniu. Skoro inauguracja to także niespodzianki było więc losowanie super nagrody w postaci bonu o wartości 200 zł na zakup sprzętu sportowego, który ufundował burmistrz miasta. Dodatkowo właściciel sklepów 4F i MOODO w Świdwinie ufundował dodatkowe 2 bony towarowe na sprzęt sportowy. Świdwińscy biegacze byli tak gościnni, że „pozwolili”  na wylosowanie 3 bonów towarowych zawodnikom ze Szczecinka, Okonka i Poznania. Super nagrodę, ufundowaną przez Burmistrza Świdwina Pana Jana Owsiaka, wręczył uczestniczący w biegu i reprezentujący burmistrza, Kierownik Wydziału Kultury i Sportu Bogdan Wachowiak.

Parkrun to inicjatywa organizacji biegów dla amatorów, z pomiarem czasu na dystansie 5km, zawsze w sobotę o godz. 9.00. Ten pomysł sobotniego biegania narodził się w Anglii przed 12 laty i dziś obejmuje swym zasięgiem 14 krajów na całym świecie. Mamy już blisko 1000 lokalizacji (w tym właśnie czterdziestą uruchomiliśmy w Świdwinie) i jeszcze w grudniu osiągniemy 3 miliony zarejestrowanych uczestników. Cała działalność jest oparta na wolontariacie, czyli osobach, które poświęcają swój wolny czas, by zapewnić organizację kolejnych sobotnich biegów. Tym większe słowa podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do uruchomienia 40 lokalizacji parkrun. Dziękuję Panu Burmistrzowi Janowi Owsiakowi, który jeszcze na kilka tygodni przed inauguracją wydatnie wsparł pomysł uruchomienia nowej inicjatywy biegowej w Świdwinie. Dziękuję pierwszym wolontariuszom, którzy podjęli się odpowiedzialnej roli przeprowadzenia pierwszego biegu parkrun. Biorąc pod uwagę ekstremalne warunki pogodowe, było to duże wyzwanie dla zawodników i wolontariuszy. Każdy z biegaczy może pomóc w organizacji i w ten sposób można połączyć przyjemne z pożytecznym. Bez wcześniejszego zapisywania się, bez opłaty startowej, za to w dobrym towarzystwie i w tempie odpowiadającym każdemu z osobna, w Świdwinie  w każdą sobotę, biegamy do samolotu i z powrotem. 10 grudnia ze wszystkich lokalizacji parkrun w woj. zachodniopomorskim, najwyższa frekwencja była… w Świdwinie. W Szczecinie na biegu w sobotę było 32 biegaczy… - podsumowuje Wiesław Gasek, koordynator parkrun Świdwin.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: