Morsy z WOPR Świdwin na zawodach w Gdańsku

  • KW
  • 2016-12-08 08:54:27
Morsy z WOPR Świdwin na zawodach w Gdańsku
  • Foto: UM Świdwin

W dniach 2-3 grudnia 2016 w Gdańsku odbyły się IV Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Morsów „Gdańsk 2016’’ w pływaniu ekstremalnym w lodowatej wodzie na czas. Od początku trwania tej cyklicznej już imprezy, uczestniczyli w niej zawodnicy ze świdwińskiego WOPR-u.

Inauguracja mistrzostw, które zorganizowała Polska Fundacja Morsów Lech-Mors z prezesem Panem Lechem Bednarkiem, odbyła się 3 grudnia o godz. 9:00 w historycznym Dworze Artusa na starym mieście. Dzień wcześniej w budynku MOSiR miała miejsce rejestracja zawodników.

Zawody oficjalnie rozpoczął organizator, założyciel i prezes Polskiej Fundacji Morsów Lech-Mors Pan Lech Bednarek. Gorąco powitał zgromadzonych zawodników i podziękował za tak liczne przybycie, życzył wszystkim uczestnikom powodzenia oraz dobrej zabawy. Gościem specjalnym, który uświetnił rozpoczęcie imprezy był patronat honorowy i prezydent miasta Gdańsk Pan Paweł Adamowicz.

Mimo iż na dworze było tylko ok. 4 stopni, a woda miała zaledwie 3 st. C nie zgasiło to zapału zawodników do udziału w tym niewątpliwie ekstremalnym przedsięwzięciu. Przed zawodami odczytano list od byłego prezydenta RP pana Lecha Wałęsy, który życzył powodzenia wszystkim zawodnikom oraz wyraził podziw dla takiego ekstremalnego sportu jakim jest zimowe pływanie w lodowatej wodzie.

Współorganizatorzy i partnerzy zawodów:

1. MOSiR Gdańsk – partner zawodów

 2. Muzeum Historyczne Miasta Gdańsk

 3. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Zawody odbywały się w porcie jachtowym Marina na starym mieście. Zorganizowano specjalne podesty z matą antypoślizgową, drabinki do wchodzenia i wychodzenia z wody, tory oznaczone linami z koralikami, przygotowano stanowiska z gorącą herbatą i kiełbaskami dla zawodników. Płetwonurkowie i ratownicy medyczni byli ciągle w gotowości do udzielenia pomocy. Dodatkowo w tym roku wszyscy zawodnicy mogli korzystać do woli z sauny oraz jacuzzi po startach, aby się ogrzać oraz z autobusów komunikacji miejskiej, które specjalnie stały przy brzegu do przebierania się i ogrzewania zawodników.

Gdański port jachtowy zgromadził rekordową ilość 178 zawodników z 8 państw: Polski, Niemiec, Rosji, Finlandii, Anglii, Irlandii, Łotwy oraz zawodnika z Wietnamu. To sprawiło, że atmosfera była naprawdę gorąca, dodatkowo podkręcana przez turystów, którzy licznie przybyli by oglądać i dopingować zawodników w tym ekstremalnym pływaniu. Aby tego typu imprezy mogły przebiegać bezpiecznie i sprawnie muszą odbywać pod ścisłym nadzorem medycznym oraz szczegółowym regulaminem. Zgodnie z przepisami woda musi mieć poniżej 5 st. C, a pływacy mogą mieć na sobie jedynie slipki, silikonowy czepek i okularki. Śmiałkowie, którzy decydują się wziąć udział w zawodach dodatkowo muszą zmierzyć się z bólem mięśni i trudnościami ze złapaniem oddechu podczas pływania w tak niskiej temperaturze.

Starty odbywały się na dystansach: 25m.i 50m. styl klasyczny, 25m., 50m., 100m., 200m.,  450m. styl dowolny oraz sztafety 4 x 25m. styl dowolny i klasyczny. Mimo niskiej temperatury emocje sięgały zenitu i niejeden zawodnik miał podwyższone ciśnienie. Kilka osób z powodu zmęczenia i wyziębienia organizmu zrezygnowało z dystansu na 200 metrów. Jednak morsów z WOPR Świdwin nic nie było w stanie powstrzymać. Czteroosobowa drużyna WOPR ŚWIDWIN rywalizowała z zawziętością i osiągnęła następujące wyniki:

Hubert Frączyk kat. wiekowa 25-29 lat, srebrny medal 50m. styl klasyczny oraz złoty medal sztafeta 4 x 25m. styl dowolny;

Krzysztof Hołojuch kat. wiekowa 25-29 lat, złoty medal 25m. styl klasyczny, złoty medal sztafeta 4 x 25m. styl dowolny;

Marian Żebryk kat. wiekowa 65-69 lat, złoty medal 25m. styl dowolny, złoty medal 50m. styl dowolny, złoty medal sztafeta 4 x 25m. styl dowolny;

Dominik Reński kat. wiekowa 30-34 lat, złoty medal 100m. styl dowolny, złoty medal sztafeta 4 x 25m. styl dowolny, srebrny medal 50m. styl klasyczny, brązowy medal 50m. styl dowolny, brązowy medal 25m. styl dowolny.

Zawodnicy WOPR Świdwin zdobyli łącznie 12 medali. Swoimi osiągnięciami potwierdzili świetną formę z poprzednich Mistrzostw: z 2013r. z Chojnic - 3 medale, z 2014r. z Sopotu - 8 medali, z 2015r. z Gdyni- 10 medali.

Wszyscy zawodnicy, którzy na co dzień są ratownikami w Parku Wodnym ,,Relax’’ w Świdwinie, gdzie pracują i trenują dziękują za wsparcie finansowe WOPR ŚWIDWIN, dzięki któremu możliwy był wyjazd na zawody. Mimo, iż IV Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w pływaniu ekstremalnym w lodowatej wodzie na czas przechodzą do historii, to dopiero początek sezonu zimowych kąpieli ekstremalnych. Już 24 grudnia po raz szósty odbędzie się „Wigilijny bieg morsów - w poszukiwaniu świątecznego karpia”. O godzinie 09.00 grupa świdwińskich morsów spotka się pod Parkiem Wodnym „Relax”. Pobiegną stamtąd nad jezioro Bukowiec, gdzie się oczywiście wykąpią. Jest to zaproszenie na spotkanie dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować tej ekstremalnej rozrywki.

info: UM Świdwin

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: