Defibrylatory AED trafiły do strażaków

  • KW
  • 2016-12-07 10:34:31
Defibrylatory AED trafiły do strażaków
  • Foto: UM Borne Sulinowo

2 grudnia br., w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łubowie, odbyło się przekazanie trzech defibrylatorów AED. Ten niezwykle ważny sprzęt do ratowania życia ludzkiego trafił do OSP Łubowo, OSP Juchowo i OSP Miasta Borne Sulinowo.

Czasami o czyimś życiu czy zdrowiu decydują sekundy - gdy serce przestaje funkcjonować prawidłowo, natleniona krew nie dociera do mózgu, a poszkodowany nagle traci przytomność i przestaje oddychać. Niedotlenione komórki centralnego ośrodka nerwowego zaczynają obumierać po zaledwie 4 minutach. Świadkowie takiego zdarzenia stoją często bezradni w oczekiwaniu na przyjazd pogotowia. Jednak równie często okazuje się być za późno. I właśnie w wyniku tej potrzeby narodziła się idea, aby przyuczyć społeczeństwo nie tylko do udzielania pierwszej pomocy w zakresie resuscytacji, ale także używania prostego w obsłudze defibrylatora. Pomysł rozmieszczenia przenośnych defibrylatorów w miejscach publicznych przywędrował do Europy ze Stanów Zjednoczonych. W Bornem Sulinowie inicjatorką tego przedsięwzięcia była doktor Magda Bardua, dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej. To ona pierwsza wystąpiła z taką inicjatywą do Rady Osiedla nr 1 i 2, które dofinansowały swoimi środkami ten zakup - mówi nam Agnieszka Soćko, kierownik Referatu ds. Promocji i Współpracy w Bornem Sulinowie.

W Bornem Sulinowie są trzy miejsca, gdzie takie urządzenia zostały zamontowane – w Urzędzie Miasta i Gminy, Centrum Kultury i Rekreacji - tam zostało ono wzbogacone o baterię pediatryczną, która pozwala na ratowanie życia dzieci w wieku od 1 do 8 lat oraz w Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Teraz takie urządzenia trafiły również do strażaków z OSP Łubowo oraz OSP Juchowo.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: