Grupa TADMED rozpoczęła oficjalną współpracę z Fundacją ITAKA

  • KW
  • 2016-11-30 09:00:53
Grupa TADMED rozpoczęła oficjalną współpracę z Fundacją ITAKA
  • Foto: OGR TADMED SZCZECINEK

29 listopada w Warszawie podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji Eksperckiej Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Ochotnicza Grupa Ratownicza TADMED Szczecinek w obecności między innymi przedstawicieli policji, Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, Zespołu ds. Niewykrytych Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku, jednostek OSP, GOPR, TOPR oraz Grup Ratowniczych i Poszukiwawczych podpisała oficjalne porozumienie o współpracy w poszukiwaniu osób zaginionych.

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych powstała w 1999 roku i jest jedyną organizacją pozarządową w Polsce, która całościowo zajmuje się problemem zaginięć. Główne obszary działalności fundacji to poszukiwanie osób zaginionych, wsparcie dla rodzin i bliskich oraz profilaktyka zaginięć. Szczecinecka Ochotnicza Grupa Ratownicza TADMED, która posiada w swoich strukturach Sekcję Ratowniczo-Poszukiwawczą, współpracę z ITAKĄ rozpoczęła w marcu 2015 roku. Członkowie OGR mieli wówczas okazję pierwszy raz wziąć udział w spotkaniu, które zorganizowała fundacja. Po kilku miesiącach, w listopadzie 2015 roku, szczecineccy ratownicy po raz kolejny zostali zaproszeni przez Fundację ITAKA, tym razem na V Ogólnopolską Konferencję Ekspercką w Warszawie.

Rok 2016 przyniósł członkom TADMEDu kolejne zaproszenie na VI Ogólnopolską Konferencję Ekspercką w Warszawie oraz, niezwykle istotne, podpisanie oficjalnego porozumienia z Fundacją ITAKA o współpracy w poszukiwaniu osób zaginionych. Polega ono na wspólnej wymianie informacji, przetwarzaniu danych, wspieraniu się podczas akcji poszukiwawczych i szkoleń. Sekcja Ratowniczo-Poszukiwawcza TADMED Szczecinek jest jedyną taką jednostką w powiecie szczecineckim. W przypadku zaginięcia nasza grupa jest dysponowana przez policję do poszukiwań i wsparcia medycznego zaginionego oraz osób prowadzących poszukiwania. Tego typu zdarzenia zabezpieczamy ambulansem, który umożliwia nam profesjonalne udzielenie pomocy do czasu przekazania poszkodowanego zespołom ratownictwa medycznego - wyjaśnia nam Tadeusz Tośko, Prezes OGR TADMED i zaznacza, że w ostatnim czasie grupa była dysponowana do poszukiwań na terenie powiatu szczecineckiego trzykrotnie.

Zawarte porozumienie to przede wszystkim szansa dla ratowników na doskonalenie umiejętności z zakresu poszukiwania osób zaginionych i zapoznawanie się z pracą na specjalistycznym sprzęcie, takim jak GPSy, drony, georadary czy kamery termowizyjne. Jesteśmy bardzo zadowoleni z zawartej właśnie współpracy z Fundacją ITAKA. Nie spodziewaliśmy się, że nasz zespół wypracuje sobie tak szybko jej zaufanie, tym bardziej, że grupa ma dopiero trzy lata i działa na zasadzie wolontariatu. Dla nas to okazja do poszerzenia swojej wiedzy, zdobycia nowych, cennych doświadczeń w ratowaniu i poszukiwaniu osób zaginionych. Nie zapominamy także o naszej działalności z zakresu ratownictwa, która też przekłada się na ratowanie zdrowia i życia drugiej osoby oraz o szkoleniach i promowaniu umiejętności udzielania pierwszej pomocy - podsumowuje T. Tośko.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: