Likwidacja szczecineckich gimnazjów. ''Skala zwolnień nie będzie bolesna''

  • KW
  • 2016-11-29 09:30:06
Materiał wideo:

Likwidacja gimnazjów to dość kontrowersyjna decyzja obecnego rządu Prawa i Sprawiedliwości. Najwięcej głosów sprzeciwu z tego powodu pojawia się nie ze strony uczniów czy ich rodziców, ale nauczycieli, którzy boją się utraty pracy. Okazuje się jednak, że zwolnień nie będzie tak dużo, jak się wydaje. W związku z sytuacją szczecineckich gimnazjów odbyło się w minionym tygodniu spotkanie „edukacyjnego okrągłego stołu”.

W spotkaniu udział wzięli Wicestarosta Powiatu Szczecineckiego Marek Kotchy, Przewodniczący Związku Nauczycielstwa w Szczecinku Ryszard Malinowski, szef oświatowej Solidarności w Szczecinku i Dyrektor Miejskiej Jednostki Obsługi Oświaty Tomasz Czuk. Rozmawiano oczywiście o zapowiadanej reformie szkolnictwa, czyli całkowitej likwidacji szkół gimnazjalnych. Udało się nam stworzyć mapę kolejnych spotkań, które poświęcone będą szczecineckiej oświacie. Rozpatrywaliśmy także w wersji roboczej możliwości restrukturyzacyjne, jakie wynikają z konieczności reformowania lokalnej oświaty. Okazuje się też, że można z umiarkowaną dozą optymizmu patrzeć w przyszłość -  relacjonuje spotkanie Tomasz Czuk, Dyrektor MJOO.

Likwidacja gimnazjów całkowicie zmieni system funkcjonowania oświaty. Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło, że uczniów czeka ośmioletnia szkoła powszechna. W klasach I - IV będzie poziom podstawowy, zaś w klasach V - VIII - poziom gimnazjalny. Później młodzież będzie miała do wyboru czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub dwustopniową szkołę branżową, która ma zastąpić dzisiejsze szkoły zawodowe. Co ciekawe, więcej kontrowersji wzbudza nie sama zmiana systemu nauczania, a ewentualne zwolnienia nauczycieli z tego powodu. Skala zwolnień wcale nie będzie taka bolesna i mam nadzieję, że to uspokoi środowisko oświatowe w naszym mieście. Wicestarosta stwierdził, że będzie starał się, aby ewentualnych nauczycieli, którzy zostaną zwolnieni przy wygaszaniu gimnazjów, zatrudnić w poległych sobie placówkach - dodaje T. Czuk.

Kolejne spotkanie, na które zaproszeni są również dyrektorzy szczecineckich szkół, odbędzie się w połowie grudnia. Wtedy też w szczegółowy sposób omówione będą pomysły zmian i restrukturyzacji oświaty w mieście. 

Czy popierasz likwidację gimnazjów i powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: