Eko Krono dzieciom i naturze

  • KW
  • 2016-11-24 08:47:11
Eko Krono dzieciom i naturze
  • Foto: Kronospan

Rozpoczęły się zajęcia edukacji ekologicznej w ramach programu Eko Krono, zorganizowane dla uczniów szczecineckich szkół przez Kronospan i Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Manowie. Kronospan wraz z WFOŚiGW sfinansował także budowę wiaty edukacyjnej na terenie ośrodka.

W programie Eko Krono weźmie udział ponad 900 uczniów z sześciu szczecineckich szkół podstawowych i gimnazjów. Pierwsze zajęcia odbyły się w środę (23.11); kolejne będą prowadzone co tydzień, przez cały rok szkolny. Kronospan wraz z WFOŚiGW oraz Polskim Związkiem Łowieckim, który jest właścicielem OEE, finansują zarówno zajęcia, pomoce dydaktyczne, transport, jak i ciepłe poczęstunki dla uczestników programu.

W czasie zajęć, prowadzonych przez ekologów z OEE, dzieci uczą się rozpoznawać rośliny i zwierzęta, poznają wiele ciekawych informacji na temat lasu, pozyskują wiedzę o tym, jak chronić lasy i środowisko, zaś w czasie zajęć w terenie obserwują różne zjawiska przyrody. Zapoznają się z zasadami zachowania na obszarach chronionych. Uczą się też, na czym polega wykorzystanie surowców wtórnych, w tym - chroniący lasy - recykling drewna poużytkowego. W programie znajduje się także moduł, poświęcony wpływowi codziennych czynności i zachowań człowieka na stan środowiska naturalnego.

Zajęcia odbywają się w sali wykładowej, w lesie oraz wiacie edukacyjnej na 150 osób, wybudowanej kilka miesięcy temu dzięki środkom Kronospanu oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Wiata stanowi świetne miejsce do urozmaicenia zajęć - pod zadaszeniem ustawiono drewniane stoły i ławy; na środku znajduje się palenisko, z czasem zostanie zamontowany również ekran multimedialny.

Wiata otrzymała nazwę "Mykówka", dla uczczenia pamięci zmarłego Zdzisława Myka -  wieloletniego kierownika Ośrodka Hodowli Zwierzyny i strzelnicy myśliwskiej, miłośnika przyrody, pasjonata łowiectwa, zasłużonego dla ochrony środowiska i edukacji ekologicznej. W jej uroczystym otwarciu brali udział m.in. leśnicy, przedstawiciele PZŁ, NFOŚiGW, członkowie zarządu Kronospan.

Eko Krono to kolejny projekt edukacji ekologicznej, prowadzony przez Kronospan, skierowany do dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku prowadzone były zajęcia w ramach Akademii Recyklingu Kronospan, od 16 lat firma prowadzi także Kronodrzewko - doroczną akcję sadzenia drzew w całej Polsce.

Zajęcia bardzo podobały się zarówno dzieciom, jak i nauczycielom, z którymi przyjechały. Wszystko przebiegło w sympatycznej, pełnej zaangażowania i pozytywnej atmosferze, co nie oznacza, że nie pamiętano o celach, przyświecających edukacji ekologicznej. Uczniowie poznali więc najważniejsze zasady dbania o środowisko, a jeden z uczniów poznał je także w praktyce - otrzymał do wykonania specjalne zadanie – przysiady za wyrzucenie papierka w lesie. Zadanie wykonał rzetelnie i z uśmiechem, zaś liczenia dopilnowali jego koleżanki i koledzy.

info: biuro prasowe Kronospan

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: