Autobusy elektryczne i rowery miejskie w Szczecinku. Wnioski na dofinansowania przyjęte

  • KW
  • 2016-11-24 10:26:44
Autobusy elektryczne i rowery miejskie w Szczecinku. Wnioski na dofinansowania przyjęte
  • Foto: TV Gawex

Elektryczne autobusy miejskie oraz wypożyczalnie rowerów - to dwie, ogromne inwestycje, które szczecinecka Komunikacja Miejska zamierza zrealizować w najbliższym czasie. Zadania te zostaną objęte sporym dofinansowaniem z programów unijnych. Już dziś wiemy, że wstępna analiza dotycząca pomocy finansowej dla Komunikacji Miejskiej została pozytywnie rozpatrzona, a pierwsze autobusy elektryczne najprawdopodobniej pojawią się w Szczecinku na początku 2018 roku.

Komunikacja Miejska do Regionalnego Programu Operacyjnego złożyła dwa wnioski na dofinansowanie i oba zostały wstępnie przyjęte. Jeden z nich dotyczy największej inwestycji planowanej od dłuższego czasu przez Komunikację Miejską w Szczecinku, czyli wymiany taboru autobusów miejskich. Liczymy tu na dziesięć pojazdów, każdy z nich kosztował będzie około 2 milionów złotych, a wielkość dofinansowania to 85%. Mieszkańcy mogą oczekiwać tych pojazdów najwcześniej na początku 2018 roku - informuje nas Tomasz Merk, Prezes Komunikacji Miejskiej w Szczecinku i zaznacza, że termin ten związany jest z rozstrzygnięciem konkursu, przetargiem oraz procesem produkcji trwającym około 9-10 miesięcy.

Znane są też szczegóły specyfikacji nowych autobusów. Każdy z pojazdów ma pomieścić 70 osób. Baterie będą pozwalały na przejechanie jednorazowo 160-170 kilometrów. Wraz z autobusami wykonana zostanie cała infrastruktura. Na to już jesteśmy przygotowani, mamy pozwolenie na budowę, wydane warunki elektryczne na przyłączenie do sieci - wylicza nasz rozmówca.

Drugą, ważną inwestycją, na którą również złożono wniosek o dofinansowanie jest system wypożyczalni roweru miejskiego. Jak podkreśla Prezes Komunikacji Miejskiej Tomasz Merk, stacji na terenie Szczecinka ma być dość dużo, bo aż 22. Stacje mają być zlokalizowane przy wiatach przystankowych, co będzie doskonałym uzupełnieniem mobilności miejskiej. Założenia są takie, aby to nie było drogie oraz żeby rower można było łatwo wyciągnąć ze stojaka - wyjaśnia T. Merk. Pomysł zlokalizowania wypożyczalni rowerów przy przystankach autobusowych wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu płynność poruszania się środkami transportu w mieście jeszcze bardziej się poprawi. Podobnie jak nowe autobusy, tak i wypożyczalnia rowerów gotowa ma być w 2018 roku. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: