Znalezisko z Jeziora Tajemnic hitem w koszalińskim muzeum!

  • KW
  • 2016-11-22 09:44:25
Znalezisko z Jeziora Tajemnic hitem w koszalińskim muzeum!
  • Foto: Starostwo Powiatowe Drawsko Pomorskie

W listopadzie 2016 r. brązowa bransoleta znad jeziora Drawsko jest Zabytkiem Miesiąca. To bardzo nietypowe znalezisko w tym regionie, dlatego zainteresowani przyjeżdżają nawet ze Szczecina i Poznania.

Od 2015 r. Muzeum w Koszalinie na stałej wystawie archeologicznej „Pradzieje Pomorza" realizuje cykl „Zabytek miesiąca". W jego ramach prezentowane są najciekawsze eksponaty pozyskane w ostatnich latach podczas regularnych badań wykopaliskowych lub jako tzw. znaleziska luźne. Bransoletę przekazano naukowcom z Koszalina w ramach współpracy w Akcji „Jezioro Tajemnic”, nad którą Muzeum w Koszalinie roztoczyło patronat. Zabytek został wyeksponowany na oryginalnej podstawce z logotypem akcji, stworzonej przez firmę „Emen” z Drawska Pomorskiego, która również jest Partnerem Akcji i produkuje gadżety z nią związane.

Artefakt liczący około 3200 lat odnaleziono niedawno w Czaplinku. Niezwykle cenny eksponat Starosta Stanisław Kuczyński oficjalnie przekazał na ręce dyrektora koszalińskiego muzeum Jerzego Buziałkowskiego 4 października 2016 r. podczas konferencji w Starostwie Powiatowym w Drawsku Pomorskim. Przedmiot może być częścią skarbu i przyczynić się do uruchomienia wykopalisk w okolicy jego znalezienia. Stan zachowania sugeruje, iż pierwotnie znajdował się w środowisku wodnym (jezioro, bagno) i mógł stanowić element tzw. skarbu, a więc grupy przedmiotów wykonanych z brązu, wrzucanych do wody zapewne w dzisiaj dla nas niezrozumiałym obrzędzie religijnym. To rzadkość, ponieważ do tej pory takie wyroby najczęściej występowały na terenie Meklemburgii oraz Brandenburgii. Zabytek wzbudza bardzo duże zainteresowanie. Wiem, że aby go obejrzeć, ludzie przyjeżdżają nawet ze Szczecina czy Poznania – relacjonuje dr Łukasz Gładysiak z koszalińskiego Studio Historycznego „Huzar”, także Partnera Akcji.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: