Zagrali oratorium na zakończenie Roku Jubileuszowego Miłosierdzia

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-11-21 12:45:55
Zagrali oratorium na zakończenie Roku Jubileuszowego Miłosierdzia
  • Foto: TV Gawex

20 listopada zakończył się Rok Jubileuszowy Miłosierdzia ogłoszony przez papieża Franciszka w drugą rocznicę swojego wyboru. W Polsce to wydarzenie zbiegło się z 1050 rocznicą Chrztu Polski oraz intronizowaniem Jezusa Chrystusa na króla Polski. W Szczecinku z tej okazji oprócz Mszy Świętej, która miała miejsce 19 listopada w małym kościółku, odbyło się także specjalne nabożeństwo w muzycznej formie małego oratorium "Miłość ponad wszystko".

Rok Jubileuszowy Miłosierdzia rozpoczął się 8 grudnia 2015 roku. Ogłosił go papież Franciszek w drugą rocznicę swojego wyboru, w czasie homilii podczas nabożeństwa pokutnego w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Rok Miłosierdzia miał przypominać całemu światu istotę orędzia Chrystusa, czyli że Bóg przebacza każde zło, jeśli tylko go o to poprosimy. W Polsce Rok Miłosierdzia zbiegł się z wyjątkowymi wydarzeniami w naszym kraju – 1050 rocznicą Chrztu Polski oraz Intronizacją Jezusa Chrystusa na króla Polski. Także w Szczecinku zaraz po sobotniej Mszy Świętej 19 listopada w Małym Kościółku  odczytano Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana, następnie odbyło specjalne nabożeństwo w muzycznej formie małego oratorium „Miłość ponad wszystko”.

Kończy się rok jubileuszowy miłosierdzia ogłoszony przez papieża Franciszka, właśnie dzisiaj jest ostatni dzień tego roku, zbiega się to z zakończeniem roku liturgicznego. Chcemy w sposób szczególny zaznaczyć fakt jakim był Rok Miłosierdzia. Rok się kończy, miłosierdzie nie, stąd też pomysł na oratorium, które zatytułowane jest „Miłość ponad wszystko” modlitwa przebłagalna i wynagradzająca.  - mówi nam Szymon Cieślar, dyrygent chóru. Oratorium "Miłość ponad wszystko" jest dziełem krakowskiego kompozytora, Piotra Pałki, które wzbogacone jest tekstami z dzienniczka świętej siostry Faustyny, a także z Pisma Świętego. Utwór składa się z 7 części:
1. MODLITWA DO DUCHA ŚWIĘTEGO
2. DZIĘKUJĘ CI BOŻE 
3. PROŚBA – O DUCHU BOŻY
4. OKAŻ MI, BOŻE, MIŁOSIERDZIE SWOJE 
5. BOŻE PRZEBACZEŃ 
6. LITANIA
7. UWIELBIENIE MIŁOSIERDZIA BOŻEGO 

Całe dzieło ma charakter modlitewny, kontemplacyjny ale bardzo pozytywny. To nie jest smutny utwór. W treści swojej nawiązuje do tego co jest najlepsze w kościele czyli do Miłosierdzia Bożego - podkreśla nasz rozmówca. Sobotnie oratorium zostało przygotowane przez szczecinecki chór Orantes oraz małą orkiestrę kameralną pod dyrekcją Szymona Cieślara. Fragmenty dzienniczka św. siostry Faustyny recytował Tomasz Gasiul. Oratorium „Miłość ponad wszystko” będą mogli Państwo zobaczyć już dzisiaj (21.11) w programie lokalnym telewizji Gawex oraz na naszej stronie www.gawex.pl w zakładce "informacje wideo".

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: