Duch PRLu w muzealnej wystawie

  • KW
  • 2016-11-19 13:03:03
Duch PRLu w muzealnej wystawie
  • Foto: TV Gawex

Kolejki do sklepów to jeden z najbardziej charakterystycznych obrazów czasu PRLu. W czwartek, 17 listopada, w Muzeum Regionalnym w Szczecinku odbył się wernisaż wystawy „Kolejka”, która choć na chwilę ma nas przenieść w lata 70. Wystawa ukazuje wszelkie absurdy związane z kupnem towarów w czasach komunistycznych w Polsce, kiedy to po zdobycie takich produktów, jak kawa czy cukier trzeba było stać nawet cały dzień w kolejce.

Długie, ciągnące się w nieskończoność kolejki i godziny oczekiwań po cukier, kawę czy mięso – taka była rzeczywistość PRLu. Ludzie organizowali się jak mogli, by dotrwać do wielkiego finału i odebrać kawałek upragnionego mięsa owiniętego w gazetę, bądź skrawek szarego papieru. I to właśnie temu poświęcona została nowa wystawa w szczecineckim Muzeum Regionalnym. Nasza nowa wystawa pokazuje rzeczywistość kolejkową lat 70 i 80-tych - zdobywanie towarów, listy kolejkowe, księgę skarg i wniosków. Na wystawie możemy stanąć w kolejce czy odwiedzić bar mleczny - mówi Anna Dymna z Muzeum Regionalnego w Szczecinku.

Dziś nie brakuje osób, które kolejki towarzyszące zakupom wspominają z łezką w oku. Wiele z nich przyszło w czwartek (17.11), by obejrzeć zgromadzone zbiory. A były to wystawy sklepowe, drobne sprzęty AGD czy nawet pokaz najmodniejszych trendów sprzed 40 lat. Jak zaznacza nasza rozmówczyni wiele osób przyczyniło się do stworzenia tej wystawy i przyniosło zabytki, pamiątki. Często też nie zdajemy sobie sprawy, że takowe posiadamy w swoich domach - dodaje A. Dymna.

Wystawę „Kolejka” można oglądać do 29 stycznia 2017 roku w Muzeum Regionalnym w Szczecinku.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: