Pierwszy etap remontu wieży kościoła pw. NNMP w Szczecinku zakończony

  • KW
  • 2016-11-17 15:29:09
Pierwszy etap remontu wieży kościoła pw. NNMP w Szczecinku zakończony
  • Foto: TV Gawex

Niedawno zakończył się pierwszy etap renowacji wieży przy kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku. Trwający ponad miesiąc remont obejmował najbardziej zniszczoną, zachodnią część wieży.

Świątynia parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szczecinku jest stosunkowo młoda, gdyż została wybudowana w latach 1905-1908. Mimo wszystko od tego czasu wieża kościoła uległa niemałym zniszczeniom, dlatego od co najmniej 2 lat zarówno proboszcz parafii ks. Jacek Lewiński, jak również sami wierni, zbierają na jej renowację. Właśnie zakończył się pierwszy etap remontu obiektu. Wierzchołek wieży zachodniej jest odnowiony. Jest to 40 metrów kwadratowych, czego z dołu nie widać. Okazało się podczas prac, że trzeba wejść głębiej w mur, gdyż uszkodzenia były większe niż zakładaliśmy początkowo. Na szczęście mamy to już za sobą i teraz staramy się o środki na kolejny, drugi etap - mówi ksiądz Jacek Lewiński, Proboszcz Parafii pw. NNMP w Szczecinku.

Pierwszy etap renowacji wieży to odnowienie zaledwie 40 m2. To jednak nie wszystko co w związku z remontem tego obiektu trzeba wykonać. Kolejne etapy zależą od środków finansowych. Jak zaznacza proboszcz, parafia chciałaby jak najszybciej zacząć kolejne prace. Z firmą, która prowadzi remont jesteśmy tak umówieni, że gdy zdobędziemy pieniądze to bezzwłocznie ruszamy. Chcemy wykonać to szybciej niż w okresie jesienno-zimowym, ponieważ wówczas pogoda nie jest sprzyjająca. 

Na dotychczasowy remont kościół pieniądze pozyskał z Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także od wielu darczyńców, w tym firm szczecineckich i miasta. Każdy, kto chciałby może wesprzeć dalszą renowację, aby wieża w całości została odnowiona. Na stronie internetowej parafii podany jest numer konta, na który każdy może wpłacić darowiznę na rzecz remontu wieży kościoła NNMP.

Koszt pierwszego etapu prac to 80 tysięcy złotych, z kolei całość remontu szacuje się na około 500 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: