Odnowią pomniki osób zasłużonych dla edukacji muzycznej w Szczecinku

  • KW
  • 2016-11-17 09:30:14
Odnowią pomniki osób zasłużonych dla edukacji muzycznej w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

Szkoła Muzyczna w Szczecinku wraz z Prezydium Rady Rodziców oraz Szczecineckim Towarzystwem Muzycznym podjęła się inicjatywy renowacji nagrobków dwóch bardzo zasłużonych dla szkoły muzycznej osób – Aleksandry Umiastowskiej, nauczycielki klasy fortepianu oraz jej siostry Marii Goławskiej, pracownicy administracyjnej początkowo ogniska muzycznego, następnie szczecineckiej Szkoły Muzycznej. Obie panie bardzo mocno przyczyniły się do rozwoju edukacji muzycznej nad Trzesieckiem. Niestety, czas odcisnął swoje piętno na ich nagrobkach i uległy one znacznym zniszczeniom.

Niedawno Szkoła Muzyczna w Szczecinku świętowała swój podwójny jubileusz: 55-lecie istnienia szkoły oraz 70-lecie edukacji muzycznej w Szczecinku. Oprócz spotkań była to też wspaniała okazja do wspomnień o tych, którzy bardzo mocno przyczynili się do rozwoju szkolnictwa artystycznego w Szczecinku, a niestety nie ma ich już wśród nas. Takimi pionierkami z pewnością były Aleksandra Umiastowska – nauczyciel klasy fortepianu oraz jej siostra Maria Goławska – pracownik administracji. To były osoby, które po swoim przesiedleniu do Szczecinka, bardzo energicznie włączyły się w akcję organizowania szkolnictwa muzycznego. Uważam, że zawdzięczamy to wszystkim, którzy mimo bardzo trudnych warunków jakie panowały po wojnie, ciasnych pomieszczeń, braku instrumentów, z wielką energią i zaangażowaniem zaangażowały się w budowanie szkolnictwa artystycznego - mówi nam Agnieszka Orłowska, Wicedyrektor Szkoły Muzycznej I i II st. w Szczecinku.

Obie siostry zostały przesiedlone na tereny naszego miasta zaraz po wojnie. Niestety, nie miały tutaj krewnych. Dlatego całą swoją energię i czas przelały na krzewienie muzyki w Szczecinku. W rezultacie po ich śmierci nie było nikogo, kto mógłby dbać o ich mogiły, a z biegiem lat, upływający czas bardzo mocno odcisnął swoje piętno na obu płytach nagrobkowych. W czasie kiedy Pan Jacek Markanicz był tu dyrektorem, szukał rodziny Aleksandry Umiastowskiej i dotarł do fundacji Markizy Umiastowskiej w Rzymie jednakże rozmowy nie zakończyły się pozytywnie. Nagrobki są w złym stanie i najprawdopodobniej będzie trzeba postawić nowe - zaznacza nasza rozmówczyni, która jest również jedną z ostatnich uczennic Aleksandry Umiastowskiej, dlatego, jak sama przyznaje, czuje się w obowiązku, aby wznowić inicjatywę. Wystosowaliśmy list do przyjaciół Szkoły Muzycznej o to, aby wsparli finansowo całe przedsięwzięcie. Wszystkich serdecznie zachęcam do dokonywania wpłat, darowizn na konto rady rodziców - mówi A.Orłowska. 

Numer konta, na który można dokonywać wpłat to: 03 1020 2791 0000 7502 0009 7006, tytuł: renowacja nagrobków Aleksandry i Marii.

Pierwsze wpłaty już zostały dokonane, za co inicjatorzy tej akcji serdecznie dziękują. Jak mówi stare powiedzenie „istniejemy, póki kto o nas pamięta”, dlatego o szczegółach i przebiegu tej akcji będziemy informować Państwa na bieżąco.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: