Pałac Siemczyno skanowany podczerwienią

  • KW
  • 2016-11-15 12:42:27
Pałac Siemczyno skanowany podczerwienią

Ekipa szczecińskiej Akademii Morskiej pracowała ostatnio na terenie Pałacu Siemczyno – Partnera Akcji „Jezioro Tajemnic”. Działania miały na celu stworzenie trójwymiarowego modelu tego obiektu. Tym razem jednak ma on być jeszcze doskonalszy – obejmie bowiem także wnętrze!

Grupa studentów pod kierownictwem dr inż. Grzegorza Stępnia, Zastępcy Dyrektora Instytutu Geoinformatyki z Akademii Morskiej w Szczecinie przystąpiła do wykonywania skanowania zewnętrznego oraz wnętrz Pałacu w Siemczynie w weekend 5 i 6 listopada 2016 r. Skanowanie wnętrz rozpoczęto od najwyższej kondygnacji, tj. strychu i jego niezwykłej architektonicznie i wizualnie więźby dachowej. Skanowanie ma na celu nie tylko umożliwienie interesującej wirtualnej podróży po obiekcie, niczym w grach komputerowych, ale jest to także bardzo precyzyjny pomiar pomieszczeń i detali obiektu. To niezwykle czasochłonne – opisuje wrażenia Bogdan Andziak, współwłaściciel Pałacu.

Jak wygląda ten proces od strony technicznej? Przed właściwym skanowaniem oznakowano pomieszczenia. Polega to na rozstawieniu specjalnych kul, które stanowią elementy łączące poszczególne obrazy „zdjęte" z urządzenia po zakończonym procesie. Służy to do finalnej obróbki zebranego materiału, w celu właściwego montażu w całość stanowiskowych obrazów. Wyznaczenie właściwych miejsc orientacyjnych dla skanera jest bardzo istotne dla poprawności zmontowanego obrazu. Ze względu na to, że skanowanie odbywa się przy użyciu podczerwieni, ważne jest zachowanie należytej ostrożności i nie zbliżanie się podczas skanowania do urządzenia. Dzięki tym skanom i pomiarom Pałac Siemczyno nabierze nowego, wirtualnego wymiaru, zarówno dla oglądających go przed monitorem komputera, jak i dla architektów potrzebujących dokładnych wymiarów – relacjonuje Robert A. Dyduła z Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie, który towarzyszył naukowcom w trakcie prac. Precyzja skanowania jest niezwykle wysoka, a czas pracy i jej jakość pozwalają oznaczyć na skanowanym obiekcie punkty oddalone od siebie nawet o 15 mm. Daje to faktyczny obraz o olbrzymiej dokładności. Kompleks turystyczny oraz konferencyjno – wypoczynkowy Hotel Pałac Siemczyno jest także sponsorem nagrody za „U-boota” z jeziora Drawsko: http://jeziorotajemnic.pl/nagroda-w-gore/


fot. archiwum pałacu Siemczyno

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: