Miasto Szczecinek dołoży 200 tys. zł na rozbudowę szpitala

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-11-07 15:31:16
Miasto Szczecinek dołoży 200 tys. zł na rozbudowę szpitala
  • Foto: TV Gawex

Ten tydzień w szczecineckim magistracie rozpoczął się od nadzwyczajnej sesji rady miasta. Punktualnie o 8:00 radni zebrali się na obradach nad udzieleniem pomocy finansowej Powiatowi Szczecineckiemu na dofinansowanie zadania inwestycyjnego pod nazwą „Rozbudowa Szpitala w Szczecinku.” Ostatecznie większość radnych opowiedziała się za uchwałą o pomocy finansowej dla powiatu.

Dzisiejsza nadzwyczajna sesja rady miasta poświęcona była uchwale w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatu Szczecineckiemu na dofinansowanie zadania inwestycyjnego pod nazwą „Rozbudowa Szpitala w Szczecinku – etap III czyli SOR OiOM oraz oddział pediatryczny.
 Dzisiejsza sesja zainicjowana ona była wnioskiem Pana Starosty Krzysztofa Lisa do burmistrza miasta o to by Rada Miasta dołączyła się do finansowania szpitala i poza pół milionem, który Rada Miasta przeznaczyła na przebudowę szpitala,dodatkowo wyasygnowała 200 tysięcy złotych. - mówi Katarzyna Dudź, Przewodnicząca Rady Miasta Szczecinek

Starosta szczecinecki Krzysztof Lis podczas uzasadniania wniosku przedstawił szereg powodów, które sprawiły, że koszta tego przedsięwzięcia wzrosły. Chodziło m.in. o sprzęt medyczny w postaci kolumn anestezjologicznych - W trakcie realizacji inwestycji, która jest niesamowicie skomplikowana-faktycznie  w kilku obszarach nie potrafiliśmy  jej szczegółowo doszacować. Z tego względu że zrobiliśmy 11 przetargów, w kwestii dotyczącej tzw. kolumn anestezjologicznych założyliśmy, że będą nas kosztować ok. 320 tys. zł. a po procedurze przetargowej okazało się, że będą one (kolumny anestezjologiczne) kosztowały nas o 120 tys. zł więcej a to była jedyna oferta, która jest niezmiernie ważna.- powiedział na sesji Krzysztof Lis, Starosta Powiatu Szczecineckiego.

Wniosek na to przedsięwzięcie był gotowy już w kwietniu 2015 jednak jak podkreślił starosta, w międzyczasie nastąpiły pewne zmiany zewnętrzne, np. wartość euro co o prawie pół miliona złotych zwiększyło koszty zakupu wyposażenia medycznego. W konsekwencji wydatki na wyposażenie samego sprzętu medycznego nam wzrosły o 513 tys. zł. - dodał starosta.

Jak podkreślił starosta, wzrost kosztów ma też związek z przebudową starego obiektu, którego modernizację trudno jest doszacować – np. szczególnie wtedy kiedy w międzyczasie zmieniły się przepisy dotyczące bezpieczeństwa PPOŻ. 
Po wystąpieniu starosty radni przystąpili do głosowania i ostatecznie poparli tę uchwałę. Starostwo z własnego budżetu dołożyło do remontu szpitala dodatkowe 340 tysięcy złotych.  Ostatecznie całe przedsięwzięcie ma kosztować około 6,5 miliona. 
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: