Nagroda dla strażaka, który po służbie ratował życie osobom poszkodowanym w wypadku w Turowie

  • KW
  • 2016-11-05 08:14:59
Nagroda dla strażaka, który po służbie ratował życie osobom poszkodowanym w wypadku w Turowie
  • Foto: kpt. Piotr Kiczuk, PSP Szczecinek

W dniu 3 listopada 2016 roku podczas zmiany Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku st. bryg. mgr inż. Adam Serafin wręczył nagrodę Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszka Suskiego Panu kpt. Piotrowi Zastockiemu.

Kpt. Piotr Zastocki jest strażakiem z trzynastoletnim stażem służby, obecnie pełni służbę na stanowisku dyżurny operacyjny powiatu w Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej. Posiadaną wiedzę w sposób praktyczny wykorzystał poza służbą, biorąc udział w zdarzeniu, które miało miejsce w dniu 23 lipca 2016 r. w miejscowości Turowo. Kpt. Piotr Zastocki był świadkiem zderzenia czołowego dwóch pojazdów samochodowych (VW Sharan i Mini Cuper), gdzie poszkodowanych było siedem osób, w tym troje dzieci.

Funkcjonariusz zaalarmował służby ratownicze i nie czekając na przybycie zastępów straży pożarnej oraz zespołów ratownictwa medycznego, niezwłocznie ocenił sytuację i podjął działania na miejscu wypadku. W wyniku uderzenia VW Sharan przewrócił się na bok, a Mini Cuper obrócił
się o 360º. Słysząc krzyk dzieci z przewróconego na bok VW Sharana, kpt. Piotr Zastocki próbował otworzyć drzwi z zewnątrz, jednak były zablokowane, poinstruował chłopca, który był w środku jak je odblokować, pomógł chłopcu w wieku ok. 8 lat wydostać się z pojazdu. W samochodzie przytomny był jeszcze jeden chłopiec w wieku ok. 10 lat, ale nie mógł wyjść o własnych siłach, ponieważ miał uraz barku. Kpt. Zastocki wszedł do wnętrza samochodu i wyniósł poszkodowanego chłopca. Dwie osoby dorosłe, które zostały w wozie były nieprzytomne i zakleszczone. W drugim pojeździe zastał zakleszczoną pasażerkę oraz zaplątaną w pasy kobietę, która kierowała pojazdem Mini Cuper, za pomocą noża uwolnił ją z pasów i położył w pozycji bezpiecznej. Osoby postronne poinformowały go, że z tego pojazdu wypadło dziecko, chłopca odnalazł na poboczu jezdni, nieprzytomnego, położył go pozycji bezpiecznej. W tym momencie zaczęły przybywać kolejne zastępy służb ratowniczych.

Za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych oraz postawę kpt. Piotr Zastocki został wyróżniony nagrodą pieniężną przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

info: st. sekc. Staciwa Łukasz / zdjęcia kpt. Piotr Kiczuk

Nagroda dla strażaka, który po służbie ratował życie osobom poszkodowanym w wypadku w Turowie

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: