Program ''Starszy Brat, Starsza Siostra'' - szkolą się, aby pomagać

  • KW
  • 2016-11-05 08:04:30
Program ''Starszy Brat, Starsza Siostra'' - szkolą się, aby pomagać
  • Foto: archiwum TV Gawex / jubileusz 25-lecia programu Starszy Brat, Strasza Siostra

Trwa kolejna edycja programu "Starszy Brat, Starsza Siostra" realizowanego nieprzerwanie od 25 lat przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczecinku. Rekrutacja do projektu, przeprowadzona w szczecineckich szkołach, odbyła się we wrześniu br. natomiast już teraz dobiegło końca szkolenie przygotowujące młodych ludzi do bycia pewnego rodzaju mentorem dla swoich podopiecznych. W tegorocznej akcji udział weźmie 11 nowych wolontariuszy, którzy przez cały rok szkolny będą spędzać wolny czas ze swoimi podopiecznymi.

Program "Starszy Brat, Starsza Siostra" w Polsce wystartował pierwszy raz właśnie w Szczecinku. I nieprzerwanie, od 1991 roku działa przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Ideą programu jest tworzenie par przyszywanego rodzeństwa. Jak mówią koordynatorzy projektu, polega on na tym, że łączy się w pary wolontariuszy, młodych, aktywnych ludzi, którzy chcą coś w życiu innych zmienić i chcą dać coś od siebie oraz dzieci w danym momencie z jakimś problemem. Czasami to są dzieci z rodzin ubogich, czasami dzieci samotnych matek potrzebujące wsparcia, przyjaciela i mentora. Sama idea programu zakłada właśnie bycie pewnego rodzaju mentorem. Dotychczas w projekcie udział wzięło około 500 wolontariuszy.

Jak zaznacza Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz z MOPS Szczecinek, wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczęła się kolejna edycja programu "Starszy Brat, Starsza Siostra". Aktualnie dobiegły końca szkolenia mające na celu przygotowanie wolontariuszy do pracy z dziećmi - swoimi podopiecznymi. Za uczestnikami projektu już kilkanaście spotkań, a przed nimi moment, kiedy to wolontariusze będą dobierali sobie podopiecznych. Szkolenie rozpoczęło 18 osób, a ukończyło je 11.

Podczas szkolenia przyszli wolontariusze uczą się podstaw psychologii, komunikacji, asertywności czy umiejętności rozwiązywania konfliktów. Jest ono intensywne, a to dlatego, aby wolonatriusz wzmocnił się w swojej roli i aby mógł być wsparciem dla przyszywanego brata lub siostry. W chwili rozpoczęcia pracy z dzieckiem musi on mieć ukończone 16 lat. Kontrakt zawierany jest wstępnie na rok, ale istnieje możliwość jego przedłużenia na co decyduje się wiele par. Mogliśmy się o tym przekonać między innymi podczas tegorocznego spotkania z okazji 25-lecia projektu Starszy Brat, Starsza Siostra.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: