Kolejny „Śpiewak” za nami

  • KW
  • 2016-11-04 09:42:24
Kolejny „Śpiewak” za nami
  • Foto: UM Świdwin

Poeci z całej Polski po raz czterdziesty siódmy brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej. Finałowe imprezy z udziałem jurorów i nagrodzonych uczestników trwały przez dwa dni, 21 i 22 października.

Jest to jeden z najbardziej prestiżowych i najdłużej odbywających się konkursów tego typu w Polsce. Trwa nieprzerwanie od 1970 roku i wciąż cieszy się popularnością wśród ludzi amatorsko zajmujących się poezją. Nadsyłają oni swoje zestawy wierszy, które zostają poddane ocenie przez jurorów. Finał konkursu składa się z szeregu imprez związanych z poezją i muzyką, a ogłoszenie wyników ma uroczystą oprawę.

Tradycyjnie już tegoroczny finał „Śpiewaka” był poprzedzony Powiatowym Konkursem Recytatorskim „O Złoty Szczebel Baszty”. W przededniu imprezy finałowej w zamku odbył się także wieczór z poezją i muzyką. Uczestniczyli w nim poeci: Kazimierz Nowosielski, Aleksander Jurewicz, Adam Ziemianin, Irena Knapik – Machnowska. Odbyła się także promocja tomiku wierszy „Przestrzenie” poetki Eli Galoch wydanego przez Wydawnictwo Adam Marszałek. Ponadto wystąpił zespół „U Studni” składający się z muzyków tworzących dawniej „Stare Dobre Małżeństwo”.

Podczas gali finałowej przypomniano patronów i twórców konkursu. Zaprezentowano także twórczość laureatów i przeprowadzono plebiscyt publiczności. Najważniejszą częścią imprezy było ogłoszenie wyników. Szczególną atrakcją na zakończenie poetyckiego wieczoru był koncert Czesława Mozila. A oto laureaci tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej:

  • nagroda główna: Janusz Lisicki z Warszawy,
  • trzy wyróżnienia I stopnia: Mirosław Gabryś z Cieszyna, Marta Jurkowska z Olkusza, Magdalena Cybulska z Łodzi,
  • trzy wyróżnienia II stopnia: Katarzyna Zychla z Żarów, Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej, Piotr Zemanek z Bielska Białej.

Na konkurs wpłynęło 171 zestawów wierszy. Oceniło je jury w składzie: Kazimierz Nowosielski, Aleksander Jurewicz, Adam Ziemianin.

info: UM Świdwin

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: