Jednak Kriegsmarine w czaplineckim LO?

  • KW
  • 2016-11-02 09:26:45
Jednak Kriegsmarine w czaplineckim LO?
  • Foto: Powiat Drawski/współczesna fotografia LO w Czaplinku

Dotąd nie wiadomo, co działo się w budynku czaplineckiego liceum w latach wojennych. Legenda miejska wskazuje na tajną bazę szkoleniową miniaturowych łodzi podwodnych, prowadzoną przez Kriegsmarine. Zagadka ta czeka na rozwiązanie, choć okolica pełna jest poszlak. Znaleziona w USA fotografia rzuca nowe światło na tę sprawę.

Zdjęcie zostało wykonane, zgodnie z napisem na odwrocie, 5 maja 1939 w Tempelburgu (obecnie Czaplinku). Niedawno zostało namierzone i odkupione przez miesięcznik „Odkrywca” (patrona Medialnego Akcji „Jezioro Tajemnic”) od prywatnego kolekcjonera w USA. Na zdjęciu widoczna jest flaga sił zbrojnych III Rzeszy. Mogły jej również używać oddziały lądowe, a nawet Luftwaffe. Z pewnością jednak nie inne organizacje. Oddziały lądowe używały różnych flag. Kriegsmarine tylko tej bandery – wyjaśnia historyczne zawiłości Łukasz Orlicki, Szef Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca.

Budynek obecnego liceum przy ul. Parkowej (tuż nad jeziorem Drawsko, przy plaży miejskiej) powstał najprawdopodobniej w latach 30 – stych XX wieku. Było to schronisko młodzieżowe, przejęte później przez nazistowską organizację młodzieżową „Hitlerjugend”. Brakuje jednak źródeł archiwalnych, aby stwierdzić jaką rolę budynek pełnił w latach 1939 – 1945. To nie dziwi, jeżeli faktycznie prowadzono tam jakąś niejawną działalność związaną z wojskiem. Fotografia z banderą to pierwszy ślad, zapełniający białą plamę w historii tego budynku. W dodatku ślad potwierdzający starą czaplinecką legendę miejską…

Fotografia z 1939 r. pochodzi z archiwum miesięcznika „Odkrywca".

Jednak Kriegsmarine w czaplineckim LO?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: