I Międzyszkolny Konkurs ''Are you listening?'' w PLO

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-10-27 14:59:57
I Międzyszkolny Konkurs ''Are you listening?'' w PLO
  • Foto: J.Skrzyński

26 października, w Prywatnym Liceum i Gimnazjum mieszczącym się przy ul. Klasztornej odbył się I Międzyszkolny Konkurs z języka angielskiego, weryfikujący umiejętność rozumienia ze słuchu. Zadania konkursowe wbrew pozorom do prostych nie należały gdyż nagrania prezentowały bardziej autentyczną formę języka używaną na co dzień w krajach anglojęzycznych. W rozgrywkach udział wzięli uczniowie ze wszystkich szczecineckich szkół ponadgimnazjalnych.

Nie od dziś wiadomo, że podręcznikowa nauka języka angielskiego nie zawsze sprawdza się w naturalnym środowisku rodowitych Anglików, Amerykanów czy innych obcokrajowców. Stąd też narodziła się idea dzisiejszego konkursu międzyszkolnego skierowanego do młodzieży ponadgimnazjalnej, który odbył się w Prywatnym Liceum i Gimnazjum. Dzisiejszy konkurs miał za zadanie weryfikację umiejętności językowych nabytych niekoniecznie w szkolnych ławkach. Ich zadaniem było wysłuchanie takiego naturalnego języka, trochę innego niż taki typowo podręcznikowy, który znają na co dzień ze szkoły więc musieli się wykazać dobrym słuchem - mówi nam Kornelia Jaczewska, nauczyciel języka angielskiego w PLO. 

Zadania na dzisiejszym konkursie skupione były przede wszystkim na autentycznej formie języka angielskiego. Uczniowie musieli interpretować nagrania audio i audiowideo, z kolei odpowiedzi umieszczać w specjalnie przygotowanym arkuszu zadań, który stworzony został pod te nagrania.Wypełnione karty były od razu sprawdzane przez niezależne jury, w którego skład weszły dwie panie nauczycielki języka angielskiego - z Gimnazjum nr 1 oraz Gimnazjum nr 2. W tym konkursie liczyła się wiedza ponieważ czas był dla wszystkich taki sam. Niektóre nagrania były puszczane dwukrotnie inne tylko raz, także każdy miał ten sam czas na rozwiązanie zadań, natomiast co zrozumiał z danego kontekstu to jest już kwestia umiejętności indywidualnych ucznia  - mówi nasza rozmówczyni.

.Głównym celem tego konkursu było przede wszystkim zachęcenie uczniów do nauki języka angielskiego nie tylko w szkole ale również na inne sposoby np. poprzez odsłuchiwanie materiałów źródłowych w internecie. Czasami uczniowie myślą , że trzeba zrozumieć każde słowo, które jest w nagraniu, każde słowo, które pada po angielsku, a tak nie jest. Trzeba się skupić na kontekście wyłapać to co trzeba da się zrozumieć materiał w języku angielskim - mówi Kornelia Jaczewska.

W dzisiejszym konkursie udział wzięło 28 uczniów z 6 szkol ponadgimnazjalnych w Szczecinku. Poziom był bardzo wysoki.

Pierwsze miejsce zajął Filip Aleksandrowicz z Społecznego Liceum Ogólnokształcącego. Drugie miejsce zajął uczeń Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Paweł Pastusiak, na trzecim miejscu uplasowała Patrycja Markiewicz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Elżbiety. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Organizatorzy zapowiadają, że kolejna edycja konkursu już w przyszłym roku.

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: