Spółka PKP odda miastu szczecinecki dworzec?

  • KW
  • 2016-10-27 14:49:25
Spółka PKP odda miastu szczecinecki dworzec?
  • Foto: TV Gawex

Kilkadziesiąt lat temu był stylową wizytówką, a dziś tylko straszy. Szczecinecki Dworzec PKP od dawna nie należy do miejsc reprezentacyjnych miasta. Budynek popada w coraz to głębszą ruinę, a spółka PKP w najbliższym czasie nie zamierza tego zmienić, dlatego sprawą zainteresował się burmistrz miasta Szczecinek.

Szczecinecki dworzec niestety zamiast witać podróżnych, przeraża ich swoim koszmarnym obliczem. Przez lata budynek PKP nie przechodził żadnej rewitalizacji, ma to związek m.in. z ciągłym brakiem środków finansowych w spółce. Mieszkańcy naszego miasta wielokrotnie zgłaszali swoje zapytania do magistratu, czy nie dałoby rady coś z tym upiornym miejscem zrobić. Sprawą zajął się Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, jednak jak podkreślił, samo uzyskanie informacji na temat tego obiektu do prostych zadań nie należało. Miałem ogromne trudności, aby się dowiedzieć jakie są plany PKP odnośnie dworca. Po wielu rozmowach, monitach dowiedziałem się, że dworzec jest na liście dworców do rewitalizacji, ale w bardzo odległym terminie. Wszystko wskazuje na to, że najwcześniej w 2020-2021 przystąpiono by do remontu - wyjaśnia burmistrz. 

Wychodzi więc na to, że mieszkańcy Szczecinka na nowe oblicze dworca musieliby czekać co najmniej 5 lat. Jak przypomina Jerzy Hardie-Douglas, w swojej kampanii wyborczej zapowiadał, że jeśli PKP nie zdecyduje się na remont w możliwie najbliższych latach, Urząd Miasta podejmie starania, aby jednak coś w tej sprawie zaradzić. Myślę, że czekanie 5 lat to jest za długo dla mieszkańców, dlatego wystosowałem pismo z prośbą o rozważenie oddania miastu nieodpłatnie w drodze komunalizacji dworca PKP w Szczecinku. Obiekt jest dość duży, ma 1500 metrów powierzchni użytkowej, jest podpiwniczony, więc remont to naprawdę duże wyzwanie - dodaje nasz rozmówca.

Takie rozwiązanie musi zaopiniować Dyrekcja Zarządu PKP, a także Minister Transportu. Jeżeli decyzja byłaby przychylna, w kolejnym etapie Rada Miasta musiałaby podjąć decyzję w tej sprawie. Decyzja nie będzie należała do mnie, tylko do Rady Miasta. Ja poproszę o wyrażenie zgody na przejęcie dworca. Jeśli do tego dojdzie prawnie, to chcę w przyszłorocznym budżecie zarezerwować środki na dokumentację przebudowy i być może w 2018 roku moglibyśmy przystąpić do prac -  podsumowuje Burmistrz Szczecinka, Jerzy Hardie-Douglas.

Na cała rozmowę z burmistrzem zapraszamy do Szczecineckiego Programu Samorządowego już w najbliższy piątek (28.10).

Komentarze (1)

Arek 2016-10-28 07:49

W podobny sposób gmina przejęła dworzec w Drawsku Pomorskim który po odrestaurowaniu jest obecnie najpiękniejszy na trasie Szczecinek - Szczecin.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: