MOPS pomoże bezdomnym przetrwać zimę

  • KW
  • 2016-10-26 12:53:23
MOPS pomoże bezdomnym przetrwać zimę
  • Foto: TV Gawex

Okres jesienno-zimowy to bardzo trudny czas dla osób nie posiadających własnego domu czy też miejsca zamieszkania. Niskie temperatury powietrza nie tylko utrudniają im codzienną egzystencję, ale mogą być dla nich bardzo niebezpieczne, a w sezonie zimowym wręcz zabójcze. W związku z tym, wraz z pierwszymi spadkami temperatur, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczecinku przypomina o możliwości skorzystania z noclegowni jak również domu dla bezdomnych.

Bezdomność to w dzisiejszych czasach problem, który dotyczy wszystkich krajów na świecie. Nie ma znaczenia czy są to państwa biedne, czy bogate. Bezdomni żyją wszędzie. Każdy kraj stara się w miarę możliwości radzić sobie z tym problemem. W wielu miastach są utworzone specjalne punkty pomocy osobom bezdomnym. W Szczecinku osoby nie posiadające własnego lokum również mogą do takich punktów się udać, gdyż nasze miasto dysponuje zarówno noclegownią, jak i schroniskiem dla bezdomnych. Każdego roku mamy do dyspozycji dwie placówki, które są na terenie miasta: Dom dla Bezdomnych Zacisze oraz noclegownia, która ma tylko 14 stałych miejsc noclegowych - informuje Elżbieta Dobrzańska, specjalista pracy socjalnej ds. osób bezdomnych MOPS Szczecinek.

W przypadku gdy tych miejsc brakuje, szczecinecki MOPS korzysta z pomocy innych ośrodków w okolicznych miejscowościach. Z kolei Schronisko dla Bezdomnych „Zacisze” posiada 16 stałych miejsc. Są tam miejsca dla pełnych rodzin, a także dla osób samotnych. W chwili obecnej w schronisku przebywa 6 osób, a z noclegowni korzysta 8 osób. W każdym z takich miejsc obowiązuje ściśle przestrzegany regulamin, który określa warunki korzystania z takiej placówki.

Zarówno Straż Miejska jak i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na bieżąco kontrolują wszystkie pustostany. Niestety bezdomni często nie chcą opuszczać swojego miejsca pobytu, dlatego obie jednostki apelują o czujność i ostrożność wśród mieszkańców względem bezdomnych, szczególnie wtedy, kiedy temperatura mocno spada i przebywanie na dworze staje się niebezpieczne dla zdrowia lub życia. Jeśli w godzinach nocnych ktoś zobaczy osobę bezdomną na zewnątrz, wystarczy zadzwonić do Straży Miejskiej. Można również osobiście przywieźć taką osobę do noclegowni. Tam taka osoba otrzyma przede wszystkim ciepło, dach nad głową, łóżko z czystą pościelą, będzie mogła ona również zadbać o higienę osobistą czy napić się ciepłego napoju. Noclegownia jednak nie zapewnia posiłków. Wyżywienie zapewnianie jest w schronisku Zacisze. Od godziny 11 do 16 można tam iść, posiedzieć, zjeść gorący posiłek - zaznacza nasza rozmówczyni.

Problem bezdomności dotyka głównie osoby uzależnione, które często nie są świadome konsekwencji jakie może przynieść im połączenie upojenia alkoholowego i chłodnych czy nawet mroźnych nocy. To właśnie alkohol jest głównym powodem, dla którego bezdomni nie chcą udać się do noclegowni lub domu dla bezdomnych, gdyż we wszystkich tego typu placówkach jest zakaz spożywania alkoholu. W wielu miejscowościach niestety jest całkiem sporo takich osób, dlatego tym bardziej bądźmy czujni i wrażliwi na drugiego człowieka.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: