Prace nad uruchomieniem lądowiska w Wilczych Laskach trwają. Zakupiona zostanie mobilna stacja paliw

  • KW
  • 2016-10-19 13:39:42
Prace nad uruchomieniem lądowiska w Wilczych Laskach trwają. Zakupiona zostanie mobilna stacja paliw
  • Foto: TV Gawex

Lądowisko w Wilczych Laskach przybiera realnych kształtów. Kilka tygodni temu informowaliśmy Państwa o pracach modernizacyjnych lądowiska, jak również o wsparciu finansowym ze strony miasta i starostwa. Dziś już wiemy, że oprócz planowanych prac wójt gminy Szczecinek zamierza wyposażyć je również w mobilną stację paliw.

Planowane prace na lądowisku w Wilczych Laskach obejmują namalowanie pasów i odpowiednich znaków graficznych na płycie lądowiska, a także ogólne uporządkowanie całego terenu. W tym celu wójt gminy Szczecinek zwrócił się o pomoc finansową do miasta i starostwa powiatowego. Jako że lądowisko jest wspólnym dobrem, zarówno burmistrz jak i starosta zdecydowali się wesprzeć finansowo to przedsięwzięcie  - łącznie miasto zaoferowało 30 tysięcy złotych oraz dalszą pomoc. Z kolei starostwo zaoferowało 15 tysięcy złotych jeszcze w tym roku i również zapowiedziało dalsze wsparcie. Plany inwestycyjne na rok przyszły związane z lądowiskiem w Wilczych Laskach są naprawdę niemałych rozmiarów, bowiem aby lądowisko było kompletne i mogło w pełni spełniać swoją funkcję wójt gminy myśli także o stacji paliw, która z pewnością usprawniłaby jego działanie. Lądowisko będzie wykorzystywane tylko okresowo, więc będzie to mobilna stacja paliw - mówi nam Ryszard Jasionas, Wójt Gminy Szczecinek.

Stacjonarna stacja paliw wiążę się z o wiele większymi kosztami, a jej budowa obwarowana jest wieloma przepisami. Należy przypomnieć także, iż zarówno stacjonarna, jak i mobilna stacja paliw nie jest obowiązkowym elementem. W przypadku takich małych lądowisk traktowana jest raczej jako dodatkowa usługa. Jest to także ukłon w stronę różnych organizacji lotniczych, które wielokrotnie sugerowały, że nasz region jest bardzo ubogi w tego typu stacje. Mieliśmy monity z obszaru województwa warmińsko-mazurskiego, że tutaj jest na mapie Polski dziura, jeśli chodzi o tankowanie samolotów. Jednak my mamy tylko lądowisko, więc usługa ta jest niewymagana przy procesie tworzenia lądowiska - wyjaśnia wójt.

Na pojeździe powinny być dwa rodzaje paliw, dlatego też koszty takiej stacji są bardzo różne. Jak wyjaśnia Ryszard Jasionas, mobilną stację paliw można nabyć już za 20 tysięcy złotych, a nawet za 50 tysięcy złotych czy 200 tysięcy złotych. Ostatecznie gmina zakupi taką stację, która będzie mieściła się w posiadanych środkach finansowych. Wójt nie ukrywa, że w przyszłym roku również będzie się starał o udział finansowy w tym przedsięwzięciu zarówno miasta, jak i powiatu, a także innych samorządów, gdyż jak podkreśla, lądowisko w Wilczych Laskach jest dobrem wspólnym całego regionu. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: