Program Rodzina 500+ w gminie Borne Sulinowo. Bony zakupowe zamiast gotówki

  • KW
  • 2016-10-18 14:38:57
Program Rodzina 500+ w gminie Borne Sulinowo. Bony zakupowe zamiast gotówki
  • Foto: TV Gawex

Za nami pół roku funkcjonowania programu rządowego Rodzina 500+. Zgodnie z oczekiwaniami, dzięki świadczeniom z programu znacznie poprawiły się warunki życia wielu rodzin, lecz niestety zaczynają pojawiać się także pierwsze głosy dotyczące tego, iż pieniądze z programu są wydatkowane w nieodpowiedni sposób. Taka sytuacja ma miejsce między innymi w gminie Borne Sulinowo.

Program Rodzina 500+ wystartował 1 kwietnia 2016 roku. Mimo początkowych obaw zarówno przyjmowanie wniosków, jak i wypłaty świadczeń odbywają się bez większych problemów. Tylko w Bornem Sulinowie z programu korzysta kilkaset rodzin. Program 500+ w gminie Borne Sulinowo obejmuje 600 rodzin i w tym 900 dzieci. To ogromna pomoc dla naszych podopiecznych. Do końca roku nasz ośrodek będzie wydatkował na te świadczenia 3 miliony 750 tysięcy złotych - wyjaśnia nam Eleonora Winiarska, Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie.

500+ od samego początku wzbudzało też wiele kontrowersji. Z jednej strony miało ono służyć poprawie jakości życia rodzin z dziećmi, z drugiej strony pojawiały się opinie, że pieniądze z programu mogą być nieodpowiednio wykorzystywane. Docierają do nas sygnały na temat nieprawidłowego wykorzystywania pieniędzy z programu 500+. Staramy się przez pracowników socjalnych ukierunkowywać wydatkowanie tych środków, aby najwięcej korzyści miały dzieci, które się znajdują w tych rodzinach - dodaje nasza rozmówczyni i zaznacza, że ośrodek ma narzędzia prawne pozwalające na zmianę sposobu otrzymywania wsparcia. Rodziny, które będą marnotrawiły otrzymane środki, dostaną je w postaci docelowej - będziemy opłacać przedszkola, posiłki czy kupować rzeczy niezbędne, gdyż mamy do tego prawo - wyjaśnia E. Winiarska. 

Jak podkreśla kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie mimo tych pojedynczych przypadków nieprawidłowego wydatkowania pieniędzy, w przypadku wielu rodzin faktycznie świadczenia te pomagają i nie brakuje pieniędzy na podstawowe potrzeby. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: