Kolejne ślady po Kriegsmarine w Tempelburgu

  • KW
  • 2016-10-18 10:44:11
Kolejne ślady po Kriegsmarine w Tempelburgu
  • Foto: Powiat Drawski

Czaplinek, a do 1945 roku - Tempelburg, odsłania kolejne dowody na obecność Kriegsmarine w tym rejonie. Jak się okazuje, wiele z nich może znajdować się po prostu w... domach. Widniejący na zdjęciu widelec zawiera inskrypcję niemieckiej marynarki wojennej. Został wydobyty z domowych pieleszy przez mieszkańca Czaplinka. Co ciekawe, miał być w normalnym użyciu jeszcze przez długie lata po wojnie w jednej z instytucji publicznych.

Dlaczego ta informacja jest tak istotna? Ponieważ odnalezienie tego niepozornego widelca oznacza, że w czaplineckich domach, mieszkaniach, na strychach i w piwnicach mogą znajdować się inne przedmioty mogące pomóc w historycznym śledztwie dotyczącym aktywności Kriegsmarine w dawnym Tempelburgu! Z Dariuszem de Lorm (Szkoła Nurkowania ANDAtek) prowadzącym poszukiwania w ramach Akcji „Jezioro Tajemnic” skontaktowała się także, pragnąca zachować anonimowość, osoba w sprawie innego znaleziska. Talerz oznaczony jest koroną, nazwą producenta (firma „Jager”), orłem ze swastyką i literą „M” (oznaczającą marynarkę). Zawiera także datę: 1940 rok. Tego rodzaju talerze dedykowane dla konkretnego rodzaju wojsk używano m.in. w kantynach. Widoczny na zdjęciu talerz noszący inskrypcję niemieckiej marynarki wojennej został odkupiony przez Pana Dariusza ze świdwińskiego antykwariatu.

Organizatorzy akcji Jezioro Tajemnic proszą o przesłanie wszelkich informacji i zdjęć z domowych znalezisk. Wykorzystają je do kolejnych publikacji: http://jeziorotajemnic.pl/zglos-informacje/

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: