Pokazali, że potrafią wykonywać czynności ratujące ludzkie życie

  • KW
  • 2016-10-17 13:15:31
Pokazali, że potrafią wykonywać czynności ratujące ludzkie życie
  • Foto: TV Gawex

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już po raz czwarty zorganizowała ogólnopolską akcję bicia rekordu Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W tym roku w akcji WOŚP udział wziął również Zespół Szkół im. Jana III Sobieskiego w Szczecinku. Dzisiaj (17.10), w godzinach południowych na hali sportowej przy ulicy Wiatracznej zgromadzili się uczniowie szkoły, nauczyciele oraz członkowie stowarzyszenia Ochotnicza Grupa Ratownicza TADMED i WOPR, którzy wspólnie spróbowali pobić zeszłoroczny wynik.

Statystyki pokazują, że w Europie każdego roku dochodzi nawet do 400 tysięcy przypadków nagłego zatrzymania akcji serca. W Polsce rocznie dotyka to około 40 tysięcy osób. Nie da się ukryć, że bez prawidłowo udzielonej pierwszej pomocy, szansa przeżycia jest bardzo mała. Dlatego też od kilku lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podczas obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, który przypada 16 października, organizuje ogólnopolską akcję próby bicia rekordu Guinnessa w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W tegorocznym wydarzeniu udział wzięli także uczniowie Zespołu Szkół im. Jana III Sobieskiego w Szczecinku. Od 2006 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy prowadzi program edukacyjny ''ratujemy i uczymy ratować''. Nasza szkoła przystąpiła do tego programu, zarejestrowaliśmy się i bierzemy udział w biciu rekordu Guinnessa w resuscytacji krążeniowo-oddechowej - wyjaśnia nam Katarzyna Skwierawska, koordynator akcji i zaznacza, że Zespół Szkół im. Jana III Sobieskiego jako jedyna szkoła w Szczecinku zgłosiła się do udziału w dzisiejszej akcji.

Takie wydarzenia mają za zadanie przede wszystkim popularyzację pierwszej pomocy i zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest umiejętność ratowania ludzkiego życia już od najmłodszych lat. W ubiegłym roku w akcji udział wzięło ponad 92 tysiące osób z prawie 1000 instytucji. Czy rekord zostanie pobity o tym dowiemy się niebawem. Niemniej jednak organizatorzy mają nadzieję, na kolejny sukces, do którego już dziś przyczyniło się 200 szczecineckich uczniów.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: