Przyszłość sieci internetowej

  • Artykuł sponosorowany
Przyszłość sieci internetowej
  • Foto: TV Gawex

W początkach Internetu, standardową szybkością modemu było 14,4 kb/s. Dziś prędkość transmisji na poziomie kilkudziesięciu Mb/s uznawana jest za minimum. Jakie prędkości będą potrzebne w przyszłości trudno przewidzieć.

Infrastruktura Internetu w obecnym wydaniu budowana kilka-kilkanaście lat temu zaczyna się po prostu „zapychać”. Przepustowość sieci na poziomie dziesiątek megabitów na sekundę zaczyna być niewystarczająca dla nowych usług, takich jak masowe oglądanie w Internecie filmów i programów TV, rozwój usług VOD (wideo na żądanie), programy w chmurze oraz coraz bardziej realną perspektywę przesyłania obrazów trójwymiarowych.

Powstające w chwili obecnej sieci światłowodowe są najnowocześniejszym sposobem dostępu do Internetu, telewizji oraz telefonii, dodatkowo posiadają ogromny potencjał rozwoju na przyszłość. Możliwości kabli światłowodowych są znacznie wyższe, niż jesteśmy w stanie to obecnie wykorzystać. 

Światłowody kładzione obecnie na potrzeby telekomunikacji (tzw. włókniste) zawierają wiele rdzeni, z których każdy jest w zasadzie osobnym światłowodem. Ponadto dzięki technologii zwielokrotniania wielu sygnałów cyfrowych w jednym łączu światłowodowym, w każdym włóknie można transmitować jednocześnie nawet kilkaset kanałów. W ten sposób uzyskanie realnej przepustowości dziesiątków Tb/s (1 terabit = 1024 gigabity) nie stanowi już problemu. Dziś taka przepustowość łącza wydaje się astronomiczna, ale jeszcze niedawno to samo mówiono o 1 Mb/s.

Światłowód to: wysoka przepustowość łącza, stabilna jakość połączenia, odporność na warunki atmosferyczne oraz zakłócenia spowodowane działaniem innych sieci, niska awaryjność sieci - brak urządzeń aktywnych (zasilanych) pomiędzy użytkownikiem a dostawcą.

Więcej o technologiach światłowodowych: www.gawex.pl/zielony_internet

Źródło: pcworld.pl

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: